Svaka žena zna da koži mora posvetiti puno pažnje i pravilne njege. No, u želji da što bolje izgledamo često povjerujemo i nekim zabludama
U ‘moru’ raznim savjetima kako pravilno njegovati kožu, često se nađamo u situaciji da više nismo sigurni koji su od njih točni. Stoga, nije na odmet s vremenom provjeriti istinitost određenih tvrdnji…
1. Starenje kože je uvjetovano genima
Vjerovanje da će naša koža biti ista kao što je ona naše majke donekle je točno. Genetika doista određuje kakav tip kože ćemo imati, no velik utjecaj imaju drugi faktori i naše navike. Izlaganje suncu, konzumiranje alkohola, pušenje, stres, loša probava i malo sna bitno utječu na izgled kože.
Prema mišljenju većine medicinskih stručnjaka, glavni uzročnik bolesti i starenja su slobodni radikali. Ne samo da uzrokuju pojavu bora, nego i akne, preosjetljivost kože, staračke mrlje, gubitek elastičnosti, nego i rak kože.
2. Uvijek isti proizvod za njegu
Pronaći kremu koja nam odgovara velik je izazov, posebno u današnje vrijeme kada na tržištu postoji široka paleta raznih kozmetičkih proizvoda. No, čak i ako uspijete pronaći ‘kremu baš za vašu kožu’ s vremenom je potrebno promijeniti je.
Naime, naša se koža mijenja baš kako i mi, a kako tehnologija stalno napreduje, možda baš neki novi proizvod ima puno bolje djelovanje. A to ćete otkriti samo ako eksperimentirate. Možda ćete koji put i pogriješiti, ali potraga će se isplatiti.
3. Koža diše
Iako često znamo reći kako nam koža konačno diše kada s nje skinemo naslage kreme ili pudera, ta definicija nije točna. Naime, istina je zapravo da koža ne diše. Bar ne površinski. Kisik i hranjive tvari u stanice kože dolaze putem krvi, a ne iz zraka.
Ipak, kroz vanjski sloj koža eliminira otrove, znoj, ulja te upija vlagu iz zraka pa deblji sloj kreme ili puder mogu onemogućiti normalno funkcioniranje kože, odnosno onemogućavaju uklanjanje štetnih stvari i normalnu apsorpciju, no ne i opskrbljivanje kisikom koje koža prima iz krvi.