Najčešće se pojavljuju u trudnoći, kod naglog rasta ili mršavljenja - je li moguće ukloniti ih?

Prve strije dobila sam još u pubertetu. Iako sam ostala među nižima u generaciji, nagli rast jednog je ljeta (u visinu i širinu) uzrokovao je pojavu strija. Tada su me dosta uzrujavale, osobito kada bih ljeti prakticirala prženje na suncu, što ih je na potamnjeloj koži činilo vidljivijima. No smetale su samo mene, nitko drugi ih nije primjećivao ili barem to nije spomenuo i nitko nije imao reakciju poput Kim K kad je ugledala striju na Kourtneyinom trbuhu: 'To mi je najveći strah u životu! Mogla bih zaplakati!'
Strije definitivno nisu nešto vrijedno suza. One nastaju uslijed naglog rastezanja ili stezanja kože, dok rastemo, kod naglog debljanja ili mršavljenja, naglog nastanka mišića uslijed vježbanja, ugradnje implantanata ili u trudnoći. Njihov intenzitet ovisi o različitim faktorima - od genetike do razine stresa na kožu, a utjecati može i razina hormona kortizola koji može oslabiti elastičnost kože.

Kako spriječiti nastanak strija?
Kako bismo spriječili nastanak strija, stručnjaci preporučaju zdravu i uravnoteženu prehranu, izbjegavanje naglog gubitka ili dobivanje na težini i redovitu hidrataciju kože. Kreme s vitaminima E, C i A, ceramidima i prirodnim uljima shea i jojobe mogu pomoći u sprečavanju strija, ali nisu garancija.
Je li moguće riješiti ih se?
Jednom kada ih dobijemo, nemoguće ih se riješiti, ali možemo smanjiti njihovu vidljivost. Tada na scenu stupa tehnologija: laserski tretmani, mikrodermoabrazija, ultrazvuk, radiofrekvencije i kemijski pilinzi artiljerija su kojom se možemo pokušati boriti protiv strija.
No moramo li uopće? Na kraju dana, bitno je osjećati se dobro u svojoj koži. Nekima će možda pomoći tretmani, a neke će s ponosom nositi svoje 'prugice' kao vidljivi podsjetnik da se naše tijelo, kao i mi, mijenja s vremenom i to je sasvim ok.