Jedna opojno medenog, a druga umirujućeg mirisa, smilje i lavanda biljke su koje asociraju na Mediteran. Obje blagotvorne za kožu, umirit će je i regenerirati nakon izlaganja suncu, a dobar su spoj i u anti-age preparatima
Na mediteranskom, suncem spaljenom kršu opstaje samo najotpornije bilje. Takvo je i primorsko smilje (Helycrisum italicum) čiji žuti cvjetovi krase neplodni kamenjar šireći medenast, opojan miris. Budući da mogu jako dugo trajati pa se čini da nikada ne venu, Francuzi ga zovu "immortelle" (besmrtno).
Ljekovita svojstva smilja ljudima su poznata od davnina. Žene na Mediteranu stavljale su ga u maslinovo ulje, te tako dobivale macerat koji su tradicionalno koristile u njezi kože kako bi ublažile bore te sačuvale mladolikost kože izložene šibanju vjetra i jarkom suncu. Smilje isto tako pomaže ublažavanju opeklina od sunca.
"Povijesni zapisi o ljekovitosti smilja koji datiraju još iz antičkog doba navode ga kao sredstvo za liječenje opekotina i kožnih bolesti, te ublažavanje hematoma i ožiljaka. Brojna suvremena istraživanja dokazala su njegovo protuupalno, antibakterijsko, antivirusno i antioksidacijsko djelovanje. Prepoznavši izrazita regenerativna i antioksidacijska svojstva smilja zbog kojih ono smanjuje vidljivost bora, mrlja i drugih znakova starenja kože, kozmetička ga je industrija postavila na tron kralja anti-age pripravaka" otkriva Ana Bakulić, osnivačica brenda prirodne kozmetike Fieldgood koji nastaje u laboratoriju u Milni na otoku Braču.
Osim što je poznata kao repelent koji tjera moljce i druge kukce, lavanda je svoju primjenu također našla u kozmetici. "Dok smilje u Dalmaciji simbolizira oca, lavanda predstavlja majku. Blaga, nježna i brižna prema koži, uistinu je nalik majci. Smiruje opekotine i osipe nastale uslijed izlaganja suncu, svrbež izazvan ubodom insekata, iritacije kože koje se javljaju nakon depilacije te posjekotine i ogrebotine", napominje Ana Bakulić.
Iako postoji mnogo raznih vrsta lavande, u kozmetici se najviše upotrebljava tzv. prava lavanda (Lavandula Angustifolia). Njeno ulje također je macerat dobiven odležavanjem biljke u baznom ulju, a jednako djelovanje ima i blaži hidrolat (cvjetna vodica). Osim što regenerira i ubrzava zacjeljivanje, zbog čega je dobrodošla u njezi osjetljive i oštećene kože, lavanda svojim mirisom opušta i smiruje. Znamo li da stres štetno djeluje na kožu i ubrzava joj starenje, to je dodatni plus.
Osjetite li da vas koža peče ili je neugodno zategnuta zbog (prekomjernog) izlaganja suncu, pomiješajte manju količinu macerata ili hidrolata smilja i lavande te nanesite na pogođeno područje.
"Smilje i lavanda sjajan su spoj i u proizvodima protiv starenja kože, pa su dio formulacije moje Fieldgood Anti-age kreme," ističe Ana Bakulić. U svakom slučaju, sad znamo da se u biljnoj riznici Mediterana krije pravo blago za našu kožu.
Piše: Kristina Živković
Foto: Profimedia