Hladnoća, grijanje, vjetar, ali i previše kofeina kojeg konzumiramo u ove kratke dane mogu utjecati na vlažnost kože. Kako je održavati i kako nam u tome može pomoći hijaluronska kiselina?
Što je hijaluronska kiselina?
Iako se u nazivu navodi kiselina, za razliku od AHA i BHA, ne djeluje kao kemijski piling niti uklanja mrtve stanice kože, već zadržava vodu u koži i osnažuje prirodnu barijeru, pa je mogu koristiti svi tipovi kože.
Hijaluronska kiselina prirodno se nalazi u koži, ali njezina razina s godinama počinje opadati, što rezultira dehidracijom i većom vidljivošću bora. Srećom, današnje tržište preparativne kozmetike nudi brojne preparate sa sintetskim spojem hijaluronske kiseline.
Kako je koristiti?
Može se koristiti u obliku seruma ili kreme, a ovisno o kemijskom spoju i veličini molekula, prodire u slojeve kože i veže vodu. Veće molekule se zadržavaju pri površini kože i zadržavaju vlažnost, srednje popunjavaju i zaglađuju kožu dok manje molekule prodiru u dublje slojeve kože.
Nakon nanošenja hijaluronske kiseline poželjno je nanijeti hidratantnu kremu kako bismo vlažnost 'zaključali' u koži. S obzirom da se nalazi prirodno u koži, niti osjetljiva koža ne bi trebala imati reakciju na preparate, no ukoliko do nje dođe, trebalo bi se konzultirati s dermatologom, jer se vjerojatno radi o osjetljivosti na neki drugi sastojak u proizvodu.
Za razliku od nekih drugih popularnih sastojaka u kozmetici, poput retinola, može se koristiti svakodnevno, u dnevnoj i večernjoj njezi.
Piše: Kristina Stakor
Foto: Profimedia