Drevne tehnike postaju najnoviji hit self-carea
U brzim, nepredvidivim i stresnim vremenima u kojima živimo, čini se da smo u konstantnom grču i stanju pozornosti što posljedično dovodi do iscrpljenosti. U takvom stanju često noću ne možemo zaspati i 'vrtimo filmove u glavi', a ujutro se budimo još umornije, stoga ne čudi da industrija wellnessa cvate, a među raznim praksama sve popularnije postaju i zvučne kupke.
Što su zvučne kupke?
Ako se dosad nismo susrele s pojmom zvučnih kupki, sam naziv mogao bi nas navesti na krivi trag. Jer iako obje mogu pridonijeti osjećaju opuštenosti, dok obična kupka čisti tijelo i opušta mišiće, zvučne kupke pročišćuju i relaksiraju um.
Zvučni valovi koje proizvode instrumenti poput gonga, tibetanskih zvučnih zdjelica, činela i drugih instrumenata 'preliju se preko' nas, umiruju i ostavljaju nas u meditativnom stanju.
Kako izgledaju seanse zvučnih kupki?
Trajanje seanse može varirati, od 10 minuta do više sati, a u prosjeku oko 60 minuta. Ovisno o studiju i instruktoru mogu se mijenjati i poze u kojima polaznici sudjeluju - mogu ležati ili sjediti.
Ponavljajući note u različitim ritmovima i frekvencijama, zvuk potiče opuštanje mišića, rad limfnog sustava, kreativnost i podiže životnu energiju. Fokusirajući se na zvuk prelazimo iz reaktivnog stanja u relaksirano i meditativno te dugoročno pomaže u oslobađanju od stresa, pa čak i trauma.
Kome mogu koristiti?
Iako zvučne kupke i terapije nisu zamjena za medicinske prakse liječenja fizičkih i mentalnih poteškoća, mogu pridonijeti osjećaju smirenosti i opuštanja. A ukoliko niste sigurni da bi vam se zvučne kupke svidjele, prije seanse uživo možete poslušati neke unaprijed snimljene na Youtubeu, koje, iako se ne mogu usporediti sa stvarnim iskustvom, mogu dati određenu sliku o tome što očekivati.
Piše: Kristina Stakor
Foto: Unsplash