Ovaj film morate pogledati prije sljedećeg 'swipe right'

Ako imate Netflix, velika je vjerojatnost da ste dio proteklog vikenda proveli uzrujavajući se uz dokumentarni film 'The Tinder Swindler' koji je od prošlotjetne premijere došao na vrh ljestvice najgledanijih u Hrvatskoj. Ako (još) niste, oprez, slijede mogući spoileri.
Dokumentarni film 'The Tinder Swindler' donosi nevjerojatnu priču o zamkama suvremenog dejtanja - jer kao da povremene neželjene 'dick pics' nisu bile dovoljne - ispada da postoji rizik i od padanja u naručje slatkorječivom prevarantu svjetskih razmjera koji svoje žrtve baca u opasne dugove.
Ovaj 'true crime' dokumentarac ispripovijedan je iz perspektive triju (od brojnih drugih) žrtava, Cecilie Fjellhøy, Pernille Sjöholm i Ayleen Charlotte Koeleman, koje je varalica, koji se predstavljao kao 'princ dijamanata' i nasljednik bogate obitelji trgovaca dijamantima iz Izraela, bacio u dugove. Simon Leviev, pravim imenom Shimon Hayut, osvajao bi žene koje je upoznao na poznatoj dating aplikaciji skupim putovanjima i poklonima, a kasnije bi zbog prijetnji 'neprijatelja' od njih tražio novac za zaštitu, koji bi trošio na održavanje svog raskošnog životnog stila.

I dok su mnogi gledajući ovaj film zasigurno pomislili - ovo se meni nikad ne bi dogodilo - kao i obično, lako je osuđivati žrtve čiju je osjećajnost, lakovjernost i spremnost da pomognu iskoristio bezočni manipulant. Ovaj film mogao bi biti još jedan primjer zbog kojeg gubimo vjeru u čovječanstvo, no (iz moje perspektive), potrebna je velika hrabrost da svoje greške i slabosti priznamo pred velikom (negativno nastrojenom) publikom u nadi da ćemo na taj način nekome pomoći. A upravo u tome leži i moć ovog filma tj. njegovih junakinja, koje su bile spremne priznati svoje zablude prvo novinarima, a zatim filmskoj ekipi, znajući da će naići na osudu šire javnosti, ali da će u tom procesu nekome možda ipak i pomoći - i stati na kraj pohlepnom lopovu.

Iako je kraj filma ostavio dojam bespomoćnosti ili uzaludnosti njihovih dugih nastojanja, jer je nakon samo par mjeseci Shimon bio na slobodi i ponovno 'operirao' na Tinderu, dokumentarni film ipak je napravio neki pomak. Nakon emitiranja, Tinder je objavio da je zabranio pristup Simonu Levievu pod svim njegovim poznatim aliasima, prenosi The Washington Post.
Dan prije emitiranja filma, Tinder je na svojim stranicama objavio i preporuke zaštite od varalica 'Romance Scams: How to protect yourself online'. U njima, između ostalog, kao 'red flags' navode 'love bombing' ili pretjerane i prebrze izraze afekcije, te upozoravaju da brzi prijedlog za komunikaciju izvan aplikacije i razmjenu osobnih podataka poput broja telefona također može biti jedan od načina na koji žele uspostaviti svoju prijevaru, a kao najvažniju stavku zaštite od online prijevara ističu - ne šaljite novac online osobama koje ste upoznali online.
Tri žrtve iz filma nikad nisu dobile svoj novac natrag, a sada su pokrenule GoFundMe akciju u nadi da će povratiti barem dio novca koje su izgubile. Iako se čini da se nazire rasplet i kraj priče o 'The Tinder Swindleru', Netflix je u pregovorima o pretvaranju ove istinite priče u igrani film, prenosi Variety, pa je moguće da ćemo je gledati i u obliku krimića, drame ili možda čak akcijskog filma?