Američki izbori su iza nas, no čini se da će se o modnim odabirima političarki još dugo raspravljati
Žene u politici oduvijek su i još uvijek pod povećalom, ne samo zbog svojih političkih stavova i odluka već i onih modnih - koga nose, kakvu frizuru, koliko to sve košta. U godini kada je javni život gotovo nepostojeći, predizborne kampanje su rijetka javna događanja koja omogućavaju modne istupe.
U politici, osobito onoj američkoj, fokus su uglavnom zauzimali (monotono odjeveni) muškarci, dok su žene, najčešće u ulogama prvih dama, ostajale na marginama. U posljednjih nekoliko godina situacija se (napokon) počela drastično mijenjati i sve je više žena na odgovornim pozicijama, no rasprave o njihovom stilu još su uvijek u centru pozornosti.
Za razliku od njihovih muških kolega koji u svojim tamnim odijelima s kravatama uvijek prolaze ispod modnog radara, bez obzira na etiketu, žene u tom poslu, uz pritiske samog radnog mjesta, suočavaju se s onim dodatnim gdje se osim etike pod povećalo stavlja i njihova estetika.
Naizgled davne 1917. Jeannette Rankin postala je prvom ženskom članicom Kongresa, a u tadašnjem novinskom članku opisana je kao izrazito ženstvena. Takva karakterizacija koristi se i danas kao oružje diskreditiranja. Istovremeno, kada žene na pozicijama nose odijela s hlačama, tretira ih se kao da su prekršile neko nepisano (modno) pravilo i riskiraju da postanu predmetom poruge - sjetimo se prošle predsjedničke kampanje i konstantih komentara o "pantsuits" Hillary Clinton. Odijela s hlačama se pak komentiraju kao maskulina, pa se čini da kad se radi o modi - političarke nikad ne mogu pobijediti.
Nedavno izabrana američka potpredsjednica Kamala Harris za obraćanje javnosti odabrala je bijelo odijelo, a istu su modnu odluku ranije imale i Alexandra Ocasio-Cortez i Hillary Clinton. Taj se čin smatra odavanjem hommagea sufražetkinjama koje su nosile bijelo, a iza njihova odabira stajalo je vrlo osvješteno, ali prozaično objašnjenje - smatrale su da će bijelo izgledati bolje na fotografijama u printu.
Nova članica američkog Senata Cori Bush na svom je Twitteru ukazala na problem koji muči većinu nas ujutro kad se spremamo za posao, a kamoli kad se radi o važnim prigodama: nikad nemamo ništa za obući! Pritisak koji osjeća dotada "obična" osoba koja se sprema ući u instituciju čijim uredima i hodnicima prolaze ljudi u pažljivo skrojenim kostimima i dizajnerskim odijelima i njima samouvjereno kročiti, a biti svjestan da si još uvijek ne može priuštiti onakve komade koji se tamo možda podrazumijevaju, dilema je s kojom se mnoge mogu poistovijetiti. Njezina objava dobila je podršku kolegica koje su joj se obratile sa shopping savjetima, a u raspravu se uključio i dizajner Christian Siriano koji je ponudio svoju pomoć. Takav oblik suradnje i sestrinstva volimo vidjeti na svim pozicijama.
Piše: Kristina Stakor
Foto: Profimedia, Instagram aoc