Nakon što su u vrijeme lockdowna društvene mreže doživjele porast korištenja od preko 40%, sve se više ljudi, uključujući i brojne celebove odlučuje odmoriti uz ugašeni internet
U protekloj su nas godine društvene mreže i brojne aplikacije zbližavale kada fizički kontakti nisu bili mogući, no sada, kada se život ponovno vraća u normalu, mnogi ponovno osjećaju pritisak društvenih mreža.
Kad smo svi bili u istom sosu, na društvenim se mrežama osjećalo zajedništvo i empatija, a ako ste sada jedini koji radite dok drugi uživaju u produženom vikendu, jasno je zašto nakon 30 sekundi scrollanja imate želju isključiti mobitel.
Društvene mreže mogu biti lijepo mjesto na kojem se povezujemo s prijateljima i ljudima sličnih interesa, mjesto inspiracije za modu i godišnje odmore kad se napokon i sami dokopamo produženog vikenda ili godišnjeg. Nažalost, društvene mreže su i mjesto pritiska nerealnih očekivanja - ljepote, veza, stila života.
Čak i osobe na čije profile odlazimo po dnevnu dozu inspiracije (i kompleksa) priznaju da su minimizirale korištenje društvenih mreža radi mentalnog zdravlja. Selena Gomez prošle je godine iskreno rekla da zbog trollera i hejtera te njihovih negativnih komentara uopće nema društvene mreže na svom mobitelu. Odobrava i piše ono što želi objaviti, ali s tuđeg mobitela i te objave i komentare kasnije ne gleda. Imati nekoga tko će se time baviti luksuz je koji si mogu priuštiti slavni s preko 230 milijuna pratitelja na Instagramu, ali i nužnost s obzirom na pažnju javnosti koju to privlači i more komentara od kojih mnogi i nisu dobronamjerni.
Kim Kardashian se nakon pljačke 2016. povukla s društvenih mreža na nekoliko mjeseci, a nakon tog nemilog događaja više nikada ne objavljuje gdje se točno nalazi u kojem trenutku već post-a s odmakom radi vlastite sigurnosti.
No razlozi za smanjenje vremena provedenog na društvenim mrežama mogu biti i naizgled, mnogo banalniji - želja da budemo prisutni u trenutku. To ne znači da moramo izbrisati aplikacije, isključiti internet, baciti mobitel u more, već limitirati svoje vrijeme provedeno na internetu i provoditi ga ciljano. Sada kada napokon imamo priliku družiti se s dragim ljudima, takve trenutke trebamo cijeniti i mobitel barem tada držati podalje. Bilo bi nerealistično očekivati da u tim iščekivanim trenucima nećemo 'okinuti' koji selfie za uspomenu, no možda s objavom možemo pričekati do povratka kući i uživati u trenutku.
Također, trebamo osvijestiti što nas na društvenim mrežama veseli i tražiti više takvih sadržaja, te shvatiti što nam je svojevrsni 'trigger' koji budi negativne emocije i takav 'content' izbjegavati. Na potpuno isključivanje mreža u današnjem svijetu rijetki će se odlučiti, a ono nije ni nužno. Jer one ne služe samo kao poligon uspoređivanja s drugima, već i informiranje o raznim temama koje nas zanimaju, pokretanje društvenih promjena, povezivanje s istomišljenicima i još mnogo toga, no kao i sve ostalo u životu, trebalo bi se dozirati. Za početak može se limitirati vrijeme koje dnevno provedemo na društvenim mrežama, a svo to slobodno vrijeme kojim iznenada raspolažemo iskoristiti za razvijanje nekih novih vještina i hobija.
Piše: Kristina Stakor
Foto: Profimedia