O čemu se radi?
Jeste li znali da je danas postotak recikliranja tekstila manji od 1 posto i da se jedan odjevni predmet u prosjeku odjene samo četiri puta? Švedska kompanija Re:newcell je odlučila takvoj praksi stati na kraj jednom zauvijek osmislivši novi materijal sačinjen od reciklirane pamučne odjeće- circulose. Proces započinje tako da ljudi doniraju odjeću od materijala s velikim postotkom celuloze, kao što su pamuk i viskoza, a kompanija ih prerađuje i reciklira stvarajući novi sirovi biorazgradivi materijal.
View this post on Instagram
Opisani način proizvodnje je uvelike održiviji od uobičajenog, naime takvim postupkom, uz to što se čuvaju zemljini resursi, koristi se manje vode i kemikalija te se otpušta manje CO2. Kako bi ovaj novi materijal zaista napravio veliku razliku u modnoj industriji, u Re:newcellu se strogo drže triju smjernica- cirkularnosti, priuštivosti i visoke kvalitete ovog novog materijala. Iz kompanije su najavili buduće kolaboracije s vodećim svjetskim brendovima kako bi se ovaj inovativni materijal našao tamo gdje pripada- na modnim pistama i u ormarima.
View this post on Instagram
Iako je koncept cirkularnog dizajna predmet istraživanja brojnih kreativaca kojima su održivost i ekologija visoko na listi prioriteta, circulose je prvo takvo rješenje koje može funkcionirati u većem obimu. O revolucionarnom potencijalu cirkularnog dizajna svjedoči činjenica da se veliki brendovi poput Ikee ili Adidasa počinju strateški okretati cirkularnom smjeru održivosti.
View this post on Instagram
Prva odjeća sačinjena od ovog inovativnog materijala prezentirana je nedavno na Premiere Vision sajmu mode i tekstila u Parizu, a prve distribucije trgovinama najavljene su za početak sljedeće godine.