Mali korak u pravom smjeru
Sindikati i aktivisti koji se bore za prava radnika u tekstilnoj industriji pozdravili su novi međunarodni ugovor o zdravlju i sigurnosti radnika u tekstilnoj industriji koji štiti prava i sigurnost tekstilnih radnika u Bangladešu. Taj ugovor zamijenit će raniji, potpisan nakon katastrofalnog požara 2013. u tvornici Rana Plaza u Bangladešu, u kojem je poginulo preko 1100 ljudi.
U preko 38,000 inspekcija provedenih od 2013., gotovo 200 tvornica izgubilo je dozvolu zbog loših sigurnosnih uvjeta, prenosi The Guardian. Bangladeš je treća najveća tekstilna industrija na svijetu, nakon Kine i Vijetnama, a 2019. procijenjeno je da je u tekstilnoj industriji u Bangladešu zaposleno oko 4 milijuna radnika, uglavnom žena. Tijekom pandemije mnoge od njih ostale su bez posla ili doživjele rezanje plaća.
Pritisak sindikata i aktivističkih grupa koje se zalažu za prava radnika dovele su do promjena u novom ugovoru kojim se potpisnici pozivaju na odgovornost za sigurnost radnika u proizvodnom lancu, te bivaju zakonski odgovorni. Taj ugovor ne odnosi se samo na infrastrukturalne promjene i sigurnost instalacija i od požara, već bi u obzir trebao uzeti i zdravlje i sigurnost radnica.
Novi ugovor koji vodi Ready-Made Garments Sustainability Council (RSC) vrijedi do listopada 2023., a kompanije koje ga potpišu obvezuju se na poboljšanje općih zdravstvenih i sigurnosnih uvjeta, poštivanje ljudskih prava u lancu nabave te na primjenu tih uvjeta na barem još jednu zemlju osim Bangladeša u naredne dvije godine.
Ugovor su navodno dosad potpisali veliki high-street brendovi, a potpuna lista potpisnika bit će objavljena 01. rujna.
Piše: Kristina Stakor
Fot: Profimedia