Postoje prostori koji, i prije no što progovore o sebi, u nama probude jasnu viziju. Upravo to dogodilo se kad sam prvi put ugledala ovaj stan u visokoj roh bau fazi – grubi betonski obrisi nisu me obeshrabrili, naprotiv. Odmah sam osjetila onaj poznati stvaralački žar, onu tihu sigurnost da se iza sirove ljuske skriva prostor za priču – funkcionalnu, profinjenu i toplu.
Cilj je bio stvoriti interijer koji će zračiti smirenošću i lakoćom, ali neće izgubiti osobnost. Minimalizam da, ali onaj koji zna zagrliti.
Stan se prostire na 180 m², a iako je bio tehnički definiran kao “visoki roh bau”, već je prvi uvid otkrio kako instalacije i plan prostorne organizacije neće podržati željenu funkcionalnost. Grijanje je bio prvi izazov – bez značajnijih građevinskih zahvata podno grijanje u cijelom prostoru nije bilo izvedivo, no uvedeno je u kupaonama, gdje je podna glazura ionako zahtijevala korekciju.
Najveći intervencijski zahvat bio je u dnevnom boravku, gdje smo uklonili parapete ispod prozora i ugradili velike klizne stijene koje su otvorile prostor svjetlu – prirodnom savezniku svakog dobro promišljenog interijera.
Dva noseća stupa u središnjoj zoni postala su ključna točka dizajna: oko jednog je formiran električni kamin s optimist tehnologijom, dok je drugi integriran u kuhinju – s vitrinom i vinskim hladnjakom, precizno uklopljenima u dizajn. Nosive grede pretočene su u raster rasvjete – LED trake s dimabilnom funkcijom omogućuju ambijentalnu prilagodbu svjetla.
Središnji prostor – dnevna zona s kuhinjom, blagovaonicom i bibliotekom – ujedno je i srce stana. Vizualno ga od ostatka dijele vrata izrađena u suradnji s Fab Lab Home, u kombinaciji mat crnog čelika i zatamnjenog stakla. Osim što zimi pomažu u očuvanju topline, djeluju kao elegantan vizualni detalj prostora.
Ulaz i stepenište obloženi su bijelim kamenom, dodatno naglašeni LED rasvjetom na senzor pokreta. Za ogradu je odabrano grigio staklo koje u duploj lagi stvara posebni efekt crnog stakla, a izvedbu ograde i profinjeno zakrivljenih ogledala potpisuje Linderior. Zidnu dekoraciju u ulaznom dijelu naglašava tapeta Komarci 3 koju potpisuje Studijo, a dojam je zaokružen minimalističkim radijatorom Tubes u mat crnoj.
Bijeli tonovi, sivi akcenti i drveni elementi postavljeni su u pažljivo odmjerenom balansu između topline i prozračnosti. Chevron vinil pod nabavljen kod Dizajn poda čini bazu cijelog prostora i u boji se precizno nadovezuje na blagovaonski stol ručne izrade (Artdecorwood). Kalcer štukature i Adria Decor obloge dodane su kao suptilni, ali izuzetno efektni slojevi koji prostoru daju teksturu i dubinu.
Kuhinja, izvedena u lakiranom medijapanu (nijansa NCS S 2500-N), opremljena je kvarcnom radnom plohom i otokom koji okuplja obitelj i goste. Ugradbeni elementi pažljivo su odabrani: sudoper ispod radne plohe, štedljivi sifon s ciljem instalacije kanti za odvajanje otpada, Elica Nikola Tesla ploča s ugrađenom napom – sve je funkcionalno i estetski nenametljivo.
Četiri spavaće sobe prilagođene su životnim navikama svih članova obitelji. Dječje sobe imaju personalizirane zone – za učenje, igru ili beauty rituale – dok je roditeljska soba proširena zahvaljujući pomicanju ulaza, što je omogućilo veću garderobu.
Vizualna nit vodilja kroz cijeli stan je bijela, fluidna zavjesa – postavljena tako da stvori osjećaj mekoće i intime, a opet ne zakloni svjetlost, a potpisuje ju izvođač Ivano Art Design. Sobna vrata su filomuro, dodatno naglašena zidnim lajsnama koje prate podni dekor i osiguravaju vizualni kontinuitet.
Tehnička soba uključuje i funkcionalni vešeraj, prostor za glačanje te dodatnu radnu površinu. Kupaonice su izvedene s pažnjom, a opremljene su pločicama i sanitarijama iz Krekić Avangarda i Creda.Svi stolarski elementi izrađeni su po mjeri, a izvedbu potpisuju BK interijeri.
Ovaj stan, iako promišljeno čist i funkcionalan, nije tek kompozicija materijala i tehnika – on ima puls. On je prostor koji ne traži pažnju, ali je zavređuje. To je interijer u kojem su funkcija i estetika ravnopravni sugovornici. Interijer u kojem minimalizam ima toplinu, a detalji govore tiho, ali jasno.
To je – minimalizam s dušom.