Netflixov Stolen: Heist of the Century trenutno je među najgledanijim naslovima u Hrvatskoj i to s razlogom. Riječ je o dokumentarcu koji donosi priču o najvećoj krađi dijamanata u povijesti, a posebnost mu je što pred kamerama prvi put progovara sam čovjek kojeg belgijska policija smatra mastermindom – Leonardo Notarbartolo.
Krađa koja je ušla u povijest
Radnja nas vraća u veljaču 2003., u srce antwerpenskog dijamantnog distrikta, gdje prolazi oko 85% svjetskih dijamanata. Antwerp Diamond Center tada je bio sinonim za sigurnost, s naoružanim čuvarima, kamerama i čeličnim vratima otpornima na eksplozije.
Ipak, tijekom jednog vikenda, stotine sefova u njegovom trezoru ostale su prazne. Procijenjena vrijednost ukradenog plijena? Oko 100 milijuna dolara, iako se zna da je to i veća cifra od navedene.
Stolen detaljno rekonstruira kako je tim vještih provalnika, poznatih pod nazivom ‘Škola iz Torina’, zaobišao najsuvremenije sigurnosne mjere: od prekrivanja senzora lakom za kosu do improviziranih alata za otvaranje sefova i čeličnih vrata.
Policijski inspektori Agim De Bruycker i Patrick Peys prisjećaju se kako su odmah posumnjali na insajderski posao, ali prava drama kreće tek kad slučaj preuzmu forenzičari i kada vreća smeća bačena u šumu uz autocestu otkrije tragove koji će ih dovesti ravno do Notarbartola.
Policija protiv šarmantnog pljačkaša
Dokumentarac prikazuje policijsku verziju, ali tu ne staje. Redatelj Mark Lewis daje prostor i samom Notarbartolu, čija priča zvuči kao scenarij za neki hollywoodski film (od navodnog treninga u replici trezora do misterioznog naručitelja imenom Alessandro, kojeg policija nikada nije pronašla).
Vizualno, Stolen ima dinamične scene, jazz ritam u pozadini i pametno kadrirane snimke koje ga čine jednako zabavnim koliko i informativnim. Što nam se još svidjelo? Gledatelj je onaj koji pokušava odlučiti vjeruje li više policiji ili šarmantnom pljačkašu.
Što mislimo o dokumentarcu? Apsolutno ga pogledajte. Ovo je dokumentarac koji vas jednostavno vuče da ga pogledate do kraja, a onda još i da guglate o tome što se dogodilo s nestalim dijamantima.