Zamislite ljetni dan na plaži - sunce, more, miris borova, a ispod površine - plastične vrećice, gume, boce, komadi mreža... Tužna je to realnost našeg Jadrana, ali i priča koja se polako mijenja - zahvaljujući novim tehnologijama, entuzijazmu mladih i zajedničkim akcijama koje pokreću pozitivne promjene.
U središtu jedne takve priče je autonomno plovilo Faust V koje, pomoću Telemachove 5G mreže, detektira otpad bolje nego 20-ak brodova zajedno.
Ova pametna tehnologija debitirala je u Zadru, a zatim se preselila u Krilo Jesenice gdje je zajedno s roniocima i učenicima izvukla tone otpada iz mora.
Tehnologija u službi prirode
Projekt „Sretno more“ zajednički su pokrenuli Telemach, DIH Innovamare i Institut „Ruđer Bošković“ s idejom da se moderne tehnologije - od 5G-a do podvodnih dronova - iskoriste za konkretne i korisne ekološke akcije. I nisu stali samo na čišćenju. Cilj je veći: edukacija, osvještavanje i inspiracija mladih da postanu čuvari mora.
„Odgovornost prema okolišu nije samo naša obaveza, nego i prilika da iskoristimo resurse koje imamo kako bismo odgovorili na izazove današnjice i zajedno stvarali bolju budućnost. Naša misija je jasna - želimo sačuvati Jadransko more, naše najveće prirodno bogatstvo. Danas ne pričamo o moru kakvo je bilo jučer, nego o moru kakvo želimo sutra. Projektom ‘Sretno more’ preuzimamo inicijativu i ne čekamo da netko drugi riješi problem - mi ga rješavamo sada, s učenicima, znanstvenicima i poduzetnicima“, rekao je Igor Duić, direktor Korporativnih komunikacija Telemacha.
Naša misija je jasna - želimo sačuvati Jadransko more, naše najveće prirodno bogatstvo.
Akcija koja mijenja Zadar
Prva ekološko-edukativna akcija održana je na popularnoj zadarskoj plaži Kolovare. Uz podršku Grada, Sveučilišta i Ronilačkog kluba Sv. Roko Bibinje, s morskog dna izvađena je čak tona otpada! Učenici Osnovne škole Šime Budinića učili su o morskoj bioraznolikosti, testirali kako funkcionira Faust V i pridružili se čišćenju.
„Edukacija mladih neophodna je za dugoročnu zaštitu mora i prirode općenito jer upravo oni oblikuju buduće društvene vrijednosti i navike. Kad mladima damo znanje, odgovornost i priliku za djelovanje, stvaramo generaciju koja ne samo da razumije problem, nego i aktivno pridonosi rješenju. Zato je važno podržati ovakve projekte jer ulažemo u svijest, znanje i ponašanje koje će dugoročno očuvati naš morski okoliš“, smatra doc. dr. sc. Ivana Zubak Čižmek, profesorica s Odjela za ekologiju, agronomiju i akvakulturu Sveučilišta u Zadru, koja je održala edukaciju za osnovnoškolce.
Edukacija mladih neophodna je za dugoročnu zaštitu mora i prirode općenito jer upravo oni oblikuju buduće društvene vrijednosti i navike.
Tri tone smeća u Krilu Jesenice
Sredinom svibnja Faust V stigao je u Krilo Jesenice gdje je više od 40 ronilaca i učenika OŠ Jesenice, uz potporu lokalne zajednice, očistilo podmorje luke i plaže te skupilo više od tri tone otpada. Djeca su uzorkovala more, učila o mikroplastici i vlastitim rukama mijenjala stvari nabolje.
„Ova inicijativa pokazuje koliko snažnu ulogu tehnologija ima u očuvanju naših prirodnih resursa. Ponosni smo što, zajedno s našim partnerima projektom ‘Sretno more’ pridonosimo održivoj budućnost, a posebno me veseli izniman interes mladih za sudjelovanjem u njezinoj izgradnji“, izjavio je Igor Duić, direktor Korporativnih komunikacija Telemacha.
Ova inicijativa pokazuje koliko snažnu ulogu tehnologija ima u očuvanju naših prirodnih resursa.
Teo Baučić iz Kluba za podvodne aktivnosti Iglun naglasio je kako sudjelovanje u ovakvim akcijama nije samo korak prema čišćem moru, nego i ulaganje u svijest i ponašanje budućih generacija.
„Kao roniocu, svaki zaron otkriva mi pravo stanje našeg podmorja. Sudjelovanje u akcijama kao što je ‘Sretno more’ daje nam priliku da konkretno djelujemo i pridonesemo očuvanju mora. Korištenjem inovativnih tehnologija možemo brže i preciznije uočiti i ukloniti otpad, a istodobno educiramo djecu i mlade o važnosti brige za okoliš. Ovo nije samo čišćenje, nego i važan korak prema dugoročnom očuvanju mora i jačanju ekološke svijesti u društvu“, rekao je Baučić.
Mala djela, velika promjena
Što je zapravo Faust V? Riječ je o inovaciji DIH Innovamarea, plovilu čija je namjena višestruka: od nadzora turističkog prometa do praćenja kvalitete mora. Plovilo je opremljeno dronom, može ići u dubinu do 50 metara te pomoću senzora i sofisticiranog nadzornog sustava detektirati objekte. Za komunikaciju s plovilom, odnosno upravljanje plovilom i dronom te za videoprijenos u realnom vremenu koristi se Telemachova najmodernija 5G mreža, nedavno proglašena mrežom najbolje kvalitete u Hrvatskoj.
Telemach već godinama ulaže u tehnologije koje pomažu prirodi - od dronova za nadzor šuma i pošumljavanja opožarenih područja do edukacije tisuća školaraca predstavom „Tko to tamo prlja“. „Sretno more“ je logičan nastavak, ali i nešto više: poziv svima nama da se uključimo.
Jer, kako kaže Mateo Ivanac iz Innovamarea:
Inovacije nisu luksuz, nego nužnost za postizanje zelenije budućnosti.
Važno je znati...