Hormoni su jedna od najčešćih tema među ženama koje osjećaju promjene u svom tijelu, ali ne mogu točno odrediti što se događa. U potrazi za odgovorima, bioidentični hormoni zauzeli su važno mjesto. Pojam zvuči prirodno i obećavajuće, no je li to baš tako? Što su zapravo bioidentični hormoni, kome su namijenjeni i mogu li zaista poboljšati kvalitetu života bez narušavanja zdravlja - za ELLE odgovara dr. Sanja Toljan iz zagrebačke poliklinike Orlando, liječnica koja se ovom temom bavi više od 20 godina i autorica nekoliko knjiga.
Što su bioidentični hormoni?
Prema riječima dr. Toljan, zbunjenost oko pojma bioidentičnih hormona počinje već s prefiksom ‘bio’, zbog kojeg mnoge žene pogrešno vjeruju da se radi o prirodnim ili čak organskim tvarima. U stvarnosti, bioidentični hormoni su molekule koje su kemijski potpuno identične hormonima koje naše tijelo proizvodi. Ako se molekula razlikuje u jednom atomu ili atomskoj vezi, onda nije više bioidentična. Upravo zato, kaže, mnoge kombinacije koje se nude kao hormonska terapija zapravo su izmijenjeni hormoni ili čak lijekovi.
Idealne kandidatkinje
Žene koje dolaze po savjet očekuju da će hormoni ‘popraviti’ sve što ne štima u tijelu.
„Mi bismo svi htjeli nekoj supstanci davati čudesne moći, i uz njenu pomoć najednom ozdravit. Tako je i s bioidentičnim hormonima. No hormoni ne mogu uspostaviti ravnotežu, oni mogu samo nadoknaditi ono što u organizmu manjka. Zato žene koje su inače zdrave, paze na prehranu, spavanje i fizički su aktivne, predstavljaju idealnu kombinaciju za uzimanje hormona“, objašnjava dr. Toljan.
Za one koje se suočavaju s ozbiljnijim zdravstvenim problemima, pristup je drugačiji:
„Sve one ostale, koje to nisu, pokušavam dovesti u stanje da im mogu propisati hormone koji će raditi onda ono što znaju – signalizirati stanicama pravilnu funkciju.“
Također, jasno ističe kada je idealan trenutak za početak terapije:
Perimenopauza je idealno vrijeme za započinjanje hormonske nadomjesne terapije.
I muškarci mogu imati koristi
Zanimljivo je da se hormonska terapija sve češće primjenjuje i kod muškaraca. Iako njihovo tijelo ne prolazi kroz hormonalne skokove kao žensko, i oni mogu patiti od manjka testosterona, dehidroepiandrosterona, melatonina ili hormona štitnjače – što može rezultirati ubrzanim starenjem i propadanjem organizma.
Muškarci mogu jako profitirati uzimanjem hormona, pogotovo u prevenciji kardiovaskularnih bolesti.
Na koje znakove trebamo obratiti pažnju?
Najčešći simptomi hormonske neravnoteže, bilo kod žena ili muškaraca, su kronični umor, nesanica, problemi s koncentracijom, pad raspoloženja, anksioznost. Sve to, kaže, vrlo često kreće od disregulacije melatonina i kortizola – tzv. master hormona koji utječu na sve ostale procese u tijelu. Zato je pristup uvijek postupan i temeljan.
„Kada krećemo u bilo koje liječenje ili ispravljanje hormonskog poremećaja, referiramo se na ova dva hormona i od njih počnemo“, kaže dr. Toljan i dodaje kako davanje spolnih hormona, pa makar i bioidentičnih, osobama koje imaju disregulaciju kortizola ili melatonina, neće dati dobar učinak.
Brza rješenja u hormonskoj medicini ne postoje.
Mitovi vs. stvarnost
U svojoj knjizi 'Žene u hormonskoj ravnoteži', koju je nedavno ponovno uredila i dopunila, dr. Sanja Toljan posebno se osvrće na najčešće mitove koji prate hormonsku terapiju. „Upravo jedno poglavlje sam posvetila tim mitovima. Nažalost, mitovi će uvijek postojati, kao i ljudi koji žele vjerovati u njih. Za mene je to u redu.“
Jedan od najraširenijih, kaže, jest onaj o povezanosti hormona i raka dojke. Dr. Toljan govori i iz vlastitog iskustva da koristi hormone 15 godina, ima na tisuće pacijentica koje ih koriste i priznaje da se te stvari ne događaju kada žena pazi na svoje zdravlje.
S posebnom pažnjom pristupa ženama koje dolaze sa strahom:
Strah od raka je zaista blokirajući i ako ga žena ima, nikada joj ne propisujem terapiju. Strah je emocija koja na zdravlje ne utječe pozitivno, i ne bih voljela da se strah obistini i onda zbog toga optužimo hormonsku terapiju.
Koliko brzo djeluju i što je realno očekivati?
„Ako je žena spremna za hormone, osjetit će ih u roku dan-dva. To je toliko snažno. Hormoni su signalne molekule, one odmah naređuju stanicama što da rade i to je zapravo fenomenalno.“
No, naglašava da terapija nije za svakoga i da način života igra ključnu ulogu.
„Žene koje ne žive zdravo, slabo se nose sa stresom i nemaju ispravan životni stil nisu dobri kandidati za hormonsku terapiju i ona im neće pomoći. Zbog svog lošeg stila života više su eksponirane obolijevanju, što bi pod uvjetom da koriste hormone mogle tumačiti kao posljedicu uzimanja hormona.“
Kako kaže dr. Sanja Toljan, promjena je uvijek osobna. Možete krenuti same, korak po korak, ili pronaći osobu koja će vam pomoći – liječnika, terapeuta, mentora. No iluzija da postoji čudesna tableta koja će sve riješiti umjesto vas, samo vas udaljava od pravog rješenja. Ističe:
Vjerovati u čudesnu tabletu ili čudesnu kremu je zabluda koja nikada neće dovesti do ozdravljenja.