Trudnoća je jedinstveno razdoblje u životu žene, obilježeno brojnim promjenama i izazovima, pa se svaki potez u ovom periodu dodatno stavlja pod povećalo. To je slučaj i s treniranjem u trudnoći.
Iako trudnoća može biti idealna izlika za opuštanje i izbjegavanje fizičke aktivnosti, umjereno vježbanje tijekom trudnoće donosi brojne prednosti za tijelo i zdravlje trudnice. Tijekom trudnoće, tijelo prolazi kroz značajne promjene, uključujući povećanje tjelesne mase. Redovito vježbanje može pomoći u održavanju zdrave tjelesne mase i sprečavanju komplikacija kao što su gestacijski dijabetes i visoki krvni tlak. Također, treniranjem se jačaju mišići, što dovodi do dodatne pomoći u održavanju stabilnosti tijela.
Specijalist ginekologije i opstetricije dr. Danijel Bursać, iz Poliklinike Došen, napominje kako je bitno naglasiti da je trudnoća fiziološko stanje, a ne bolest.
“Što se mene tiče, ja podržavam fizičku aktivnost tijekom trudnoće, ako ne postoje neke kontraindikacije za nju samu. U smislu nekakvih bolesti koje bi potencijalno mogle narušavati stanje trudnice u samoj trudnoći s tom fizičkom aktivnošću. Naravno, da će svaka trudnica vježbati onim intenzitetom kojim može i da će to vježbanje biti prilagođeno njenom stadiju trudnoće”- objašnjava doktor.
Redovito vježbanje stimulira i oslobađanje endorfina, prirodnih kemikalija u mozgu, koje mogu pomoći u smanjenju stresa i anksioznosti tijekom trudnoće. Osim toga, snažni mišići i dobra izdržljivost mogu olakšati i proces poroda. Vježbe koje ciljaju mišiće zdjelice i perineuma, kao što su Kegelove vježbe, mogu biti posebno korisne.
Doktor na tu temu poručuje: “Žena koja vježba u trudnoći doći će fizički spremnija na porod nego žena koja ne vježba jer porod je sam po sebi napor, tako da je to i logično. Načelno, što je žena u boljoj formi to će lakše podnijeti i porod”.
Trudnoća donosi fiziološke promjene u tijelu, pa program vježbanja treba prilagoditi svakom tromjesečju trudnoće. Tako vježbe koje je žena radila u prvom tromjesečju neće biti iste kao vježbe koje će raditi u drugom i trećem tromjesečju. O tome se svakako mora savjetovati sa svojim trenerom, koji će je ispravno usmjeriti.
Trenerica fitnesa, Suzana Štimac, govori: “Pozicije u kojima trudnica leži na trbuhu, svakako nisu preporučljive, ali sve ovisi o ženi. Mišljenja sam da svaka trudnica treba slušati svoje tijelo i prestati s vježbanjem ako osjeti nelagodu ili bol. Statične vježbe snage i lagano hodanje ili plivanje je svakako preporučljivo. Bitno je da svaka žena pronađe ono što joj odgovara”.
Važno je napomenuti, da se prije nego što počnete s bilo kojim programom vježbanja tijekom trudnoće, obavezno trebate konzultirati sa svojim liječnikom. Svaka trudnoća je jedinstvena, pa je važno prilagoditi vježbe vašem individualnom zdravstvenom stanju i stadiju trudnoće. U konačnici, umjereno vježbanje tijekom trudnoće može poboljšati vaše fizičko i emocionalno zdravlje, pripremiti vas za porod, te vam pomoći da se osjećate bolje u vlastitoj koži. Tako s pravilnom podrškom i oprezom, trudnoća može biti vrijeme za očuvanje i jačanje vašeg tijela.
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!