Najveći dalmatinski otok poznat je po bijelom kamenu koji se na njemu vadi i obrađuje još i danas, a krasi Dioklecijanovu palaču u Splitu, Bijelu kuću u Washingtonu, Parlament u Beču i Budimpešti, Šibensku katedralu, ali i dijelove Kraljevske palače u Stockholmu.
To je otok maslina i vina, idealan za aktivni odmor. Obrubljen čarobnim uvalama i prekriven šumama borova i čempresa, Brač je jedan od najljepših hrvatskih otoka o kojem često pišu i renomirani strani mediji.
Treći po veličini na Jadranu, privući će vas prvenstveno svojim neobičnim oblikom, ali i geološkom strukturom. Velik broj naseljenih otoka u Hrvatskoj u svom sastavu ima mjesto koje se zove kao i otok. Na Krku je grad Krk, na Pagu grad Pag, na Cresu grad Cres, ali na Braču nema grada Brača. Najveća mjesta na otoku su Supetar i Bol. Otok Brač jedan je od samo dva hrvatska otoka koji imaju vlastitu zrakoplovnu luku. Luka se nalazi kraj Bola, a do nje se može doći iz desetak europskih odredišta.
Na otoku Braču nalazi se čak 116 crkava koje ga čine možda i najsakralnijim otokom Mediterana. Male i velike, stare i novije, crkve su, osim za vjerske potrebe lokalnog stanovništva, vrlo atraktivne i turistima. Na otoku možete pronaći odgovarajući smještaj u hotelima, vilama i apartmanima te odabrati aktivnosti iz bogate sportsko-rekreativne ponude i raznih tura i izleta s otoka. Na ranču ‘Wild’ pokraj Supetra kao posebna aktivnost za odrasle i djecu ističe se jahanje i kupanje s konjima u moru, mi smo u nastavku izdvojili dodatne razloge zašto biste trebali posjetiti otok kamena, maslina, vrhunskog maslinovog ulja i opuštenog životnog stila.
Zlatni rat
Zlatni rat u Bolu na Braču najpoznatija je hrvatska plaža, čija se ljepota najbolje vidi iz zraka. No, još se nešto iz zraka može primijetiti, a to je da plaža, zbog vremenskih uvjeta, često mijenja svoj oblik.
Lovrečina, Postira
Oduševit će ljubitelje pješčanih plaža, osobito zato što se pijesak pruža i do stotinjak metara od obale. Mirna voda, koktel uz more, uživanje na najjače, a i Postira su slatko malo mjesto vrijedno istraživanja.
Borak, Bol
Na plaži Borak pronaći ćete vjerojatno najviše sadržaja od svih plaža na Braču – teren za odbojku na pijesku mjesto je gdje se možete dobro zabaviti i upoznati nove ljude, a tu su i ronilački te surferski klub, kao i restoran s najljepšim ambijentom u Bolu – restoran Plaža Borak.
Murvica
Mjestašce kraj Bola često biraju sami Boljani kada idu na kupanje, i to s dobrim razlogom. Za razliku od susjednog Zlatnog rata, ova je plaža manja, no i to ima svojih čari. Impresivnu kulisu u zaleđu pružaju južne padine Vidove gore s možda i najstrmijim vinogradima u Hrvatskoj.
Vidova gora
Na Braču se nalazi Vidova gora, koja je sa svojih 780 metara najviši vrh jadranskog arhipelaga. S nje se pruža fenomenalan pogled na okolna otočja, a ako je vidljivost dobra, može se vidjeti čak do Italije.
Zmajeva (Dragonjina) špilja
Špilja iz 16. stoljeća kraj Murvice osobito je zanimljiva zbog neobičnih reljefa u svojoj unutrašnjosti. Ime je dobila prema ondje isklesanom reljefu zmaja. U njoj su od 15. stoljeća živjeli redovnici.
Pustinja Blaca
Pustinja Blaca, nekad slavna glagoljaška pustinja, a kasnije i zvjezdarnica, nalazi se na istočnom obronku doline na južnoj strani otoka, između Bola i Milne. Pustinju (samostan) osnovali su u 16. stoljeću poljički svećenici glagoljaši koji su bježeći pred Turcima stigli na Brač. Uz strmu liticu vrijedni su pustinjaci dozidali crkvu i samostan, stambene i gospodarske zgrade, a prostrane šume pretvorili u bogate vinograde i maslinike. Blaca su zaista izniman spomenik ljudskoga rada i ljudske izdržljivosti, s povijesnim, gospodarskim, umjetničkim i znanstvenim sadržajima. To je pravi prirodni i kulturološki fenomen, čudesna oaza mira i uspomena na davno prošla vremena.
Muzej uja, Škrip
U Muzeju uja prikazana je povijest maslinarstva na otoku Braču kao i cjelokupni tradicionalni proces prerade maslinovog ulja koji se sastoji od toća s orlom, presom sa starim športama, peći za grijanje vode te svi tradicionalni alati koji su se koristili za transport, proizvodnju i skladištenje maslinovog ulja. Cijeli prikaz tradicionalnog proizvodnog procesa nadopunjen je i skulpturama mag. kiparstva Đanija Martinića te slikama akademske slikarice Hane-Marte Jurčević Bulić koji na zanimljiv način prikazuje radnike u uljari.
Muzej otoka Brača, Škrip
Na mjestu ilirskih zidina, koje datiraju još iz 1400. godine prije Krista, podignut je rimski mauzolej, pa zatim obrambena tvrđava Radojković, koja danas predstavlja muzej otoka Brača sa zanimljivim eksponatima iz spilje Kopačina, rimskim nadgrobnim spomenicima, pomorskim kartama i raznim bračkim rukotvorinama. Ovaj dragulj kulturne baštine otoka Brača uvijek je rado posjećena destinacija.
Crkva sv. Petra, Nerežišća
Crkva je poznata turistička atrakcija zbog stabla crnog bora koji raste na krovu apside crkve.
Samostan Sv. Marije Milosne, Bol
Samostan Sv. Marije Milosne u Bolu na Braču osnovan je 1475. godine. Sačuvana je izvorna darovnica bračkog kneza (1475.) kojom se redovnicima poklanja zemljište za gradnju samostana, istočno od naselja.
Postira Sea Side Film Festival
Postira Sea Side Film Festival je međunarodni festival kratkometražnog igranog filma koji organizira mala grupa entuzijasta okupljenih oko udruge Laterna Magica. Održava se krajem srpnja svake godine, na otvorenom trgu u Postiri. Cilj je poboljšanje kulturnog života ‘malog mista’ i stvaranje zanimljivog sadržaja, osobito za mlade ljude.
Noć Hrapoćuše
Noć Hrapoćuše se održava svake godine u kolovozu u malenom slikovitom mjestu Dolu na otoku Braču. Tako se održava tradicija pripremanja ovog izvorno dolskog slatkog specijaliteta, jedinstvenog po svom rustikalnom izgledu kojim neodoljivo podsjeća na vrstu kamena po kojem je i dobio ime.
Supetar Brač Film Festival
Brač Film Festival - u kolovozu Brač postaje mjesto održavanja još jednog internacionalnog filmskog festivala, čiji je direktor ove godine proglašen najboljim mladim hrvatskim voditeljem projekta (project manager). Festival je dio kulturne manifestacije Supetarskog lita i u Supetar dovodi važne predavače, kino projekcije, izložbe i program za djecu.
Supetarsko lito
Supetarsko lito je najveća kulturna manifestacija otoka Brača. Započinje u lipnju i traje sve do rujna, a obuhvaća brojne izložbe, koncerte, predavanja, folklorne i klapske večeri, predstave i još mnogo toga.
Konoba Kopačina, Donji Humac
Kraljica jelovnika ovog restorana neupitno je mlada bračka janjetina koju pripremaju na razne načine. Osim grill janjetine i janjetine s ražnja, ovdje ju možete isprobati i u obliku vitalca, jednog od najpoznatijih specijaliteta kojim se diči bračka kuhinja, a koji se nalazi na popisu zaštićenih nematerijalnih kulturnih dobara Republike Hrvatske.
Konoba Vinotoka, Supetar
Konoba Vinotoka smjestila u možda najpitoresknije okruženje od svih na ovom popisu s najboljim restoranima na Braču. Kad se iz samog centra ljetne žiže karakteristične za Supetar, uvučete u jednu od tradicionalnih "kongulanih" dalmatinskih kala, na velikim kamenim stepenicama, prekrivenim mnoštvom divnog zelenila, naići će te na prve stolove konobe Vinotoka.
Restoran Pipo, Pučišća
Restoran Pipo nalazi se u jednoj od najljepših uvala na sjevernoj strani otoka Brača, uvala Luke. U dnu uvale, uz samu plažu, smjestio se ovaj restoran s ponudom tradicionalnih dalmatinskih jela koja uključuju školjke i ribu iz vlastitog uzgoja, kao i ekološki uzgojeno voće i povrće. Za sve one koji dolaze brodom postoji i sidrište te privezište za veće brodove, a u sklopu restorana nalaze se igralište za djecu i prekrasna plaža na kojoj mogu uživati svi posjetitelji restorana. Preporuka za ovaj restoran svakako je janjetina na špici, ali korisna informacija je svakako i činjenica da restoran ima i ponudu za vegetarijance.
Taverna Riva, Bol
Restoran s najdužom tradicijom i prepoznatljivom kuhinjom, nalazi se u samom centru na bolskoj rivi. Zauzima dvije etaže stare kamene kuće građene od izvornog bračkog kamena. U prizemlju se nalazi bar/pizzeria s terasom uz more i vezove za nautičare. Na katu kuće je restoran s kuhinjom i grill kominom dok se s terase pruža predivan pogled na cijelu bolsku luku i otok Hvar. Kuhinja se zasniva na tradicionalnim receptima otoka Brača i Dalmacije. Peka, janjetina na ražnju, riba, kuhani riblji specijaliteti, školjke, rakovi, jela s gradela, jela s domaćom tjesteninom, dalmatinske slastice – sve su to jela koja možete isprobati, a nikako nemojte propustiti njoke s grancigulom.
Restoran Palute, Supetar
Na samoj obali na rivi, ovaj restoran uz ugodnu atmosferu i ljubazno osoblje nudi odličnu hranu za prihvatljivu cijenu. Restoran ima dugu tradiciju te je kroz godine postao idealno mjesto za veća okupljanja ali i romantične večere. Zelena manistra s grancigulom ili možda riblja juha svakako su preporuka ako ne znate što biste odabrali.
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!