Dok pakirate svoje platnene torbe za plažu, obavezno napravite mjesta za neki od najvrućih naslova domaće književne scene!

Temperature rastu, uredski se prostori prazne, i dok se pripremamo za vruće ljeto koje nikada ne traje dovoljno dugo, idealan je trenutak za pripremiti svoje ljetne lektire. U nastavku donosimo ponajbolje aktualne naslove iz domaće književne ponude:
Lejla Kalamujić: Zovite me Esteban (Sandorf)

Nagrađivana zbirka kratkih priča koja je ovih dana zaživjela i u engleskom prijevodu beskrajno je pametna, vedra i slojevita proza razlomljena u devetnaest autofikcionalnih narativa koji kruže oko tema odrastanja, obiteljskih tenzija i (pred-/post-)ratnih odjeka. Lejla Kalamujić jedna je od regionalnih autorica koje vrijedi držati na oku, a ako ste Estebana već apsolvirale (ili budete željne još priča iz istog pera), njezina je najnovija knjiga Požuri, izmisli grad jedna od laureatkinja ovogodišnje nagrade Štefica Cvek.
Martina Vidaić: Stjenice (Naklada Ljevak)

Kamovom ovjenčani roman pjesnikinje i prozaistice Martine Vidaić donosi vrtoglavu pripovijest o silasku uspješne arhitektice u mrak naše potisnute životinjske prirode. Misteriozna (anti-)junakinja u bijegu je od svojih zločina, osjećajući kako se svijet oko nje urušava pod prijetećim pogledima mogućih svjedoka, dok u ruševinama pronalazi svoje istinsko biće…
Goran Ferčec: O životu radnice krajem dvadesetog stoljeća (Fraktura)

Višestruko nagrađivani dramski autor u svom najrecentnijem romanu u skokovitoj gustoj prozi ispisuje nepuna dva desetljeća života žene, u čijoj se sudbini odražavaju turbulencije vremena između ranih sedamdesetih i ranih devedesetih godina prošlog stoljeća. Također u probranoj listi ovogodišnjih dobitnica i dobitnika nagrade 'Štefica Cvek', Ferčecova je proza pedantno krojena, literarno sjajna i sadržajno savršeno u balansu intimnih i političkih preokupacija.
Robert Perišić: Područje bez signala (Sandorf)

Sada već u svom trećem izdanju, uz bok ekranizaciji u režiji Dalibora Matanića, Područje bez signala Roberta Perišića složen je i ubojitom ironijom zasićen hit roman koji se proteže prostorom, vremenom i perspektivama, ne gubeći na koheziji i jasnoj narativnoj liniji. Za laki uron i prozu koju ćete teško ispustiti iz ruku, zakoračite na Područje bez signala.
Marija Andrijašević: Zemlja bez sutona (Fraktura)

Sasvim sigurno među najboljim književnim glasovima mlađe generacije, Marija Andrijašević zaokrenula je kurs s fantastičnog pjesništva na jednako sjajnu prozu (netom nagrađenu tportalovom nagradom!). Njezin prvi roman Zemlja bez sutona melankolijom je i suptilnim humorom premrežen pogled mlade žene na rodno splitsko zaleđe, sjećanja zaklonjena maglom, i budućnost čiji se polagani vrtlog mijenja naočigled…
Dinko Kreho: Odmor od kulture (Durieux)

Jedan od najšarmantnijih esejista domaće scene svom je brzorastućem opusu nedavno dodao i zbirku kratkih priča u kojima prepoznatljiva stvarnost neprestano proklizava u znanstvenu i manje znanstvenu fantastiku, pametnom (auto-)ironijom istražujući što se može dogoditi kada postavke svoje suvremenosti dovedemo do njihovih (a)logičnih krajnosti.
Nora Verde: Moja dota (Oceanmore)

Najnovija proza Nore Verde (također među dobitnicama ovogodišnje Štefice!) autobiografski je coming-of-age roman koji zaranja u sjećanja na rastrzano odrastanje u kojemu je idila ispresijecana tihom prijetnjom, djetinja sreća u sjeni identitetskog preispitivanja, a obiteljska ljubav duboko obilježena bolnom ambivalencijom s kojom se mladi um i srce hrabro suočavaju…