Priznajmo, svi volimo ono nestrpljenje i iščekivanje dok kidamo ukrasni papir i otkrivamo što se to krije ispod – ali što kada nas dočeka još jedna šalica s natpisom 'Najbolja tetka', ili šminka koja nikako nije naš stil? Neki pokloni možda nisu praktični, ali uvijek postoji način da situaciju preokrenemo u svoju korist – ili barem pronađemo kreativno rješenje.
Odbiti poklon? Samo u posebnim situacijama
Na pitanje 'Je li pristojno odbiti poklon?' gotovo svi će odmah odgovoriti – NE. Ova polemika često preplavi društvene mreže, a komentatori su obično jednoglasni: nije pristojno odbiti poklon. Iako se mnogi od nas osjećaju neugodno u takvim situacijama, u stvarnosti se taj 'ne' temelji na društvenim normama i bontonu, koji od nas očekuju da pokažemo zahvalnost, bez obzira na to sviđa li nam se dar ili ne.
Ako zavirimo u Bonton, jasno ćemo vidjeti da odbijanje poklona nije uobičajeno, osim u ekstremnim slučajevima – ako bi poklon mogao izazvati nesporazum ili ako ga iz određenih razloga jednostavno ne možemo primiti. Zamislite da vam netko daruje psa, a vi živite u malom stanu i nemate vremena za brigu o ljubimcima. U takvim slučajevima najbolje je ljubazno objasniti situaciju, jer iskrenost je uvijek bolja od neugodnih posljedica i odbijanje bi bilo razumljivo. Ipak, u većini slučajeva, pristojno je prihvatiti poklon, čak i kad nije baš po našem ukusu.
Zamjena – jednostavno i bezbolno
Ako uz poklon dolazi račun, to je vaš 'zlatni ključ' i neizgovorena dozvola darovatelja da pronađete nešto što vam bolje odgovara. U takvom slučaju, zamjena nije samo prihvatljiva već može biti i praktično rješenje – dar ostaje u duhu pažnje, a vi dobivate nešto što ćete zaista koristiti. Važno je, međutim, postupiti diskretno i s poštovanjem. Ako odlučite spomenuti zamjenu, učinite to pažljivo, naglasivši da cijenite trud i namjeru, ali biste voljeli pronaći nešto što će bolje odgovarati vašim potrebama.
Regiftanje – podijelite sreću
Poklon koji vama nije idealan možda je savršen za nekog drugog. 'Regiftanje' je potpuno u redu ako se radi pažljivo i s namjerom. Možda imate prijatelja kojem će baš ta šalica ili okvir za slike savršeno pristajati. Samo pazite na pravilo broj jedan: nikada ne prosljeđujte predmet osobi koja ga je prvotno darovala. (Jer, priznajmo, nitko ne želi taj 'štafeta poklon' ponovno na svojoj polici.) Uz to, pripazite da poklon kojeg ponovno darujete ne bude odmotan, otvoren ili korišten!
Najvažnije je – zahvaliti
Bez obzira na to što ćete s poklonom, nikada ne zaboravite zahvaliti. Poklon, ma kakav bio, znak je da je netko mislio na vas i trudio se odabrati nešto posebno. Umjesto da se fokusirate na predmet, usredotočite se na gestu. Na kraju dana, pokloni nisu samo stvari – oni su uspomene, priče i prilike za povezivanje. A čak i ako poklon nije idealan, uvijek imate priliku pretvoriti ga u nešto posebno – ili barem u urnebesnu anegdotu za sljedeći božićni ručak.