Jučer se održala svečana inauguracija predsjednika Zorana Milanovića u Uredu predsjednika. Malobrojni uzvanici, koji su prisustvovali svečanoj i kratkoj inauguraciji, imali su posebna pravila odijevanja koja prate takve i slične političke situacije. Protokol je po tom pitanju vrlo strog, no što ako ga prekršimo?
Formalno neformalna obuća
Veliku je raspravu izazvao izbor obuće aktualnog gradonačelnika Zagreba kojeg su razni stručnjaci prozvali zbog nošenja tenisica. Tomašević je komentirao raspravu, rekavši kako su u pitanju cipele španjolskog brenda Camper.
Camper je brend koji je, najblaže rečeno, uspio pogoditi nišu između svečane cipele i opuštene tenisice. S udobnosti na prvom mjestu, Camper je jedan od rijetkih brendova koji je relativno uspješno uspio spojiti dvije, dijametralno suprotne vrste obuće. U posljednjih nekoliko godina se brend istaknuo svojim interesantnim imidžem, ali i novom linijom Camperlab u kojoj proizvode još eksperimentalniju obuću i odjeću.
Iako na prvi pogled možemo zaključiti kako se radi o modelu neformalnijeg oblika, sam materijal crne kože dopušta da se ovom modnom odabiru progleda kroz prste. Ipak, jesu li one primjerene po dress kodu?
Dress kod politike
Političari se obično ne smatraju modnim ikonama, već osobama u uniformama koje nose ogromnu odgovornost. No, činjenica je da političari imaju imidž koji moraju održavati i vrijednosti koje žele prikazati. Političari širom svijeta biraju stil koji utjelovljuje njihovu filozofiju ili uvjerenja i koriste svoju odjeću kao sredstvo komunikacije kojim žele izazvati emocionalnu reakciju i povezati se na temeljnoj kulturnoj razini. Njihova odjeća dio je njihove poruke, ali ona mora biti u skladu s dress kodom.
Dress kod u političkom okruženju nije, niti može biti tako jednostavan kao u svijetu mode ili dodjele određenih nagrada. Dok bi ga se najlakše moglo opisati kao formalni stil, te svaka institucija i događaj određuje vlastiti dress kod, općenito je prihvaćen formalni minimalizam s neutralnim bojama i oblicima. Posebna pozornost je i na detaljima i cipelama koje se ne smiju previše isticati, posebice ako su od sjajne ili smeđe kože.
Posebna je priča sa ženama u politici, koje nerijetko nailaze na osudu za svaki krivi potez ili pokušaj razmišljanja izvan okvira. Iako dress kodovi ženama dopuštaju malo veću slobodu po pitanju odabira silueta i boja, ženama se također modne pogreške u političkom svijetu rijetko kada opraštaju. Možda bismo se trebali ugledati na Amerikance?
Američki san
Ranije ove godine smo imali priliku vidjeti kontroverznu inauguraciju još kontroverznijeg predsjednika SAD-a, Donalda Trumpa. Dok u američkoj politici vrijede slična pravila, zanimljiva je činjenica da za samu inauguraciju američkog predsjednika nikada nije propisan strogi dress kod.
Eventualno se poštuje kod institucije Kapitola, kao što je prije dvije godine uveden službeni kod Senata zbog određenih, ležernih političara, no njegovo kršenje se ne smatra velikim problemom i povodom za raspravu u javnosti. Druga je situacija za inauguralni bal i slične popratne događaje nakon inauguracije koji imaju propisan ‘’black tie’’.
U povijesti će ostati zapisana razna modna izdanja Melanije Trump, pogotovo ona na dvije inauguracije koje su varirale dužinom, bojom i primjerenosti. Od floralnog Dolce&Gabbana kaputa za audijenciju s Papom i talijanskim predsjednikom do jakni s provokativnim natpisom, Melanija Trump je možda jedan od razloga zašto sve manje poprijeko gledamo određene modne gafove u politici.
Dok dress kodovi služe kako bi ujednačili i uniformirali osobe koje donose neke od najvažnijih odluka na svijetu, možda i dalje živimo u uvjerenju da su oni uopće potrebni. S druge strane, u svijetu u kojem je u modnom smislu gotovo sve dopušteno, možda su dress kodovi posljednji branici ‘’pristojnog’’ odijevanja, jer tko zna kako bi se naši političari odijevali kada bismo im i napismeno dopustili potpunu slobodu.