instagram
@allegrashaw //

instagram

Buđenje rano ujutro se za mnoge čini kao potpuno nedostižan cilj. Topli krevet i još sat dva sna ujutro jednostavno su više primamljivi od ranih jutara. No, istina je, biti „morning person“ nije samo urođena osobina, već navika koja se može razviti! Donosimo pet savjeta i trikova koji vam mogu pomoći da postanete jutarnji tip i iskoristite dobrobiti ranog početka dana!

Unsplash
//

Unsplash

 

Postepeno mijenjajte vrijeme buđenja

One riječi svačije majke prije početka škole nisu bile uzalud – nemojte se odmah pokušavati prebaciti s buđenja u 9 na buđenje u 6 ujutro. Takav šok za tijelo često vodi do brzog odustajanja i bespotrebne izmorenosti. Umjesto toga, pomičite alarm 15 minuta ranije svakih nekoliko dana dok ne dođete do željenog vremena. Tijelo će imati vremena da se prilagodi bez osjećaja uskraćenog sna.

Večernja rutina je ključna

Postati jutarnjim tipom počinje večer prije! Isključite ekrane barem sat vremena prije spavanja, ugasite jaku svjetlost i izbjegavajte teške obroke ili kofein nakon 18 sati. Umjesto besciljnog skrolanja, čitajte nešto, uronite u toplu kupku ili odite u laganu šetnju kako bi se tijelo pripremilo za kvalitetan san. 

Unsplash
//

Unsplash

Ako se ovakav kraj dana čini neostvariv, opustite se uz svijeću ili omiljenu seriju, ali svejedno pokušajte izbjeći previše ekrana ili „doom skrolanje“.

Ne odgađajte alarm!

Čim alarm zazvoni, ustanite! Doslovno. Odgađanje alarma (“snooze”) samo otežava buđenje i čini nas umornijima. Trik koji dosta dobro zna upaliti je da ostavite mobitel na drugom kraju sobe tako da fizički morate ustati da ugasite alarm. Jednom kad smo na nogama, lakše je ostati budnima! 

Unsplash
//

Unsplash

Također, izbjegavajte korištenja mobitela u mračnoj sobi kada se probudite, već prvo razgrnite zavjese i dignite rolete kako bi se lakše priviknuli na svjetlost.

Jutarnje svjetlo kao prirodni alarm

Sunčeva svjetlost signalizira tijelu da je vrijeme za buđenje. Razgrnite zavjese čim se probudite ili, još bolje, otvorite prozore i pustite svježi zrak u spavaću sobu ili dom! Ako se budite prije izlaska sunca, razmislite o nabavci „sunrise lampe“ koja simulira prirodno svjetlo i pomaže tijelu da se prirodno razbudi.

Unsplash
//

Unsplash

Pronađite razlog za buđenje 

Motivacija čini veliku razliku kod ranog ustajanja tako da pronađite svoju! Ako se budimo samo jer „moramo“, brže ćemo odustati. Umjesto toga, osmislite jutarnju rutinu kojoj se veselite, to može biti kuhanje omiljene kave, kratka meditacija, skincare uz slušanje glazbe, šetnja ili čak samo „mirno vrijeme“ koje ćete uzeti za sebe prije nego što započnete dan!

Lifestyle