Demi Moore i Harris Reed
Profimedia //

Demi Moore i Harris Reed

Met Gala danas slovi za jedan od najvažnijih događaja na kalendaru modne industrije i celebrity svijeta. Noć je to kada je moda u fokusu, a crveni tepih je redovno proglašen najboljim i najglamuroznijim godine. Po svojoj popularnosti i meidjskoj popraćenosti, Met Gala se u posljednjih desetak godina popela na razine dodjela nagrada poput Oscara, Grammyja i sličnih visokoprofilnih događaja. Iako ju svi pratimo, zanimala nas moda ili ne, o pravoj misiji i povijesti Met Gale se u javnom prostoru i dalje zna malo. Donosimo vam pet činjenica koje možda niste znali o najglamuroznijoj noći godine!

Humanitarni karakter

Iako ju obilježava glamur koji često kritiziraju, Met Gala od svojih početaka ima humanitarni karatker koji se održao sve ove godine. Prvu verziju gale je 1948. osnovala Eleanor Lambert, poznata američka modna urednica i tadašnja savjetnica novootvorenog Kostimografskog instituta u sklopu Metropolitan muzeja u New Yorku.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli The Museum at FIT (@museumatfit)

Događaj, koji je bio otvoren za javnost, služio je za prikupljanje novca za obnovu modne muzejske građe i očuvanje povijesno važnih modnih komada smještenih u muzeju. Gala se tada nije održavala u samom muzeju, već u raznim restoranima i salama diljem grada. 

Maksimalistički zaokret

Suvremenu verziju gale dobivamo u sedamdesetima, kada kreativno vodstvo Instituta preuzima Diana Vreeland. Nekadašnja glavna urednica američkog Voguea, poznata po svom maksimalističkom životu i kreativnim idejama, je Galu smjestila u sam prostor muzeja, a od 1973. se uvode tematske izložbe i dress code za crveni tepih. Njena prva Met Gala je bila posvećena životu i radu Cristobala Balenciage, a sponzoriralo ju je španjolsko ministarstvo kulture.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Diana Vreeland Parfums (@dianavreelandparfums)

Vreeland je postavila temelje današnje, vrlo glamurozne gale s inovativnim i interaktivnim izložbama za svoje doba. U ventilaciju muzeja su po njenom nalogu dodavali parfeme, instalacije rađene za samu galu su bile ogromne, a takav maksimalistički modus operandi se održao sve do danas.

Dress code se uvijek zna

Iako nije nikada službeno potvrđeno, razne slavne osobe su otkrile kako se dress code i tema nadolazećih Met Gala uvijek zna nekoliko godina unaprijed. To ima logike, jer planiranje jednog takvog događaja nije moguće izvesti u samo nekoliko mjeseci, a kamoli pripremiti zvijezde na to što će nositi na jednom od najispraćenijih crvenih tepiha. 

Isabelle Huppert
//

Isabelle Huppert

Profimedia //

Primjerice, jedna od najpoznatijih haljina koje su se pojavile na crvenom tepihu gale, odnosno žuta haljina dizajnerice Guo Pei koju je Rihanna nosila 2015., je bila u izradi čak 3 godine. 

Rihanna, 2015.
Profimedia //

Rihanna, 2015.

Diplomatski događaj

Osim humanitarnog karaktera, Met Gala je u više navrata bila pravo središte pomirljivih, diplomatskih razgovora. Prvu galu je sponzoriralo španjolsko ministarstvo kulture, no to nije bio posljednji put da se u organizaciju uplela određena internacionalna rasprava i suradnja. Jednu od poznatijih gala posvećenu katoličkoj estetici u modi je podržao sam Vatikan s nekoliko papinskih odijela koje su poslali u Metropolitanski muzej povodom izložbe. 

Sarah Jessica Parker
Profimedia //

Sarah Jessica Parker

Met Gala 1985. je organizirana uz pomoć indijske vlade koja je muzeju darovala nekoliko ogromnih zlatnih kipova slonova, austrijska vlada je financirala Met Galu 1979. koja je bila posvećena modi Habsburške monarhije, a čak su i ruske kulturne organizacije podržale Met Galu 1976. koja je slavila modu inspiriranu ruskom kulturom.

Rihanna
Profimedia //

Rihanna

Na Met Galu možete i vi

…uz plaćanje ogromne cijene ulaznice, naravno. Iako svi uzvanici na jedan ili drugi način plaćaju ili doniraju novac kako bi se mogli pojaviti na Met Gali, uvijek su poznate i službene cijene ulaznica za sve one koji se ne nalaze na popisu, a žarko žele prisustvovati ovom događaju. 

Amelia Gray Hamlin
//

Amelia Gray Hamlin

Prvi put kada je u suvremenom dobu otkrivena cijena ulaznice je bila 2014., a ona je tada koštala visokih 35 tisuća dolara. Očekivano, cijena ulaznice je s vremenom rasla, pa se tako 2023. popela na cijenu od 50 tisuća dolara, a prošle se godine moglo otići na glamuroznu večeru i Met Galu za paprenih 75 tisuća dolara. 

Barry Keoghan
//

Barry Keoghan

Očekuje se da će za ovu godinu cijena ulaznice po prvi put premašiti šesteroznamenskasti iznos.

Moda