Nalazi se unutar Castel Bérangera, ikonične građevine u stilu Art Nouveau koju je projektirao Hector Guimard, a koja odiše poviješću i arhitektonskom ljepotom, dok istovremeno odiše modernom sofisticiranošću.
Podrijetlom iz Rumunjske, Octavian je kroz život putovao diljem Europe - od Pariza, u koji se zaljubio još kao tinejdžer, do Milana, gdje je završio MBA studij na prestižnoj SDA Bocconi Business School. Upravo u Italiji razvio je strast prema mid-century dizajnu, što se suptilno odražava i u njegovom pariškom domu.
Očuvanje prošlosti, slavljenje sadašnjosti
S obzirom na arhitektonsku vrijednost Castel Bérangera, veliki dio stana zaštićen je, što je oblikovalo i pristup dizajnu. Octavian nije želio mijenjati postojeće elemente, već istaknuti i naglasiti njihovu ljepotu. Svaki detalj - od raskošno izrađenih vrata do visokih stropova - pažljivo je obnovljen, ali ne i izmijenjen. Rezultat je interijer koji funkcionira kao dijalog između prošlosti i sadašnjosti, gdje se bogati detalji Art Nouveau stila besprijekorno stapaju s pomno odabranim talijanskim dizajnerskim komadima.
Za Octaviana Popu, Pariz nije samo mjesto stanovanja - on je dio njegovog identiteta. Iako rodom iz Rumunjske, s ponosom naziva Francusku svojim domom i osjeća se kao pravi Parižanin. Oduševljen atmosferom grada i njegovom bogatom poviješću, Octavian se divi predanosti Francuza u očuvanju kulturne baštine, što se posebno vidi u njegovoj zgradi, smještenoj u znamenitom Castel Bérangeru u 16. arondismanu.
Kada je ponovno došao živjeti u Pariz, tražio je veći stan od 63 m², no sudbina ga je odvela u ovu jedinstvenu građevinu. Iako prethodno nije bio upoznat s njenom arhitektonskom vrijednošću, odmah ju je prepoznao i zaljubio se na prvi pogled. Naviknut na klasičnu haussmannovsku arhitekturu ovog dijela grada, bio je iznenađen koliko ga je osvojila estetika Art Nouveau stila. Danas, s jednakim oduševljenjem kao i prvog dana, uživa u ovom prostoru koji mu pruža osjećaj pripadnosti.
'Još od malih nogu puno putujem, pa sam želio da moj stan odražava moje porijeklo i spoj različitih kultura. Cilj mi je bio stvoriti prostor koji spaja te raznolike utjecaje, čineći ga istinskim odrazom mojih životnih iskustava. Obožavam kombinirati tonove i stilove, unoseći unikatne predmete sa svojih putovanja. Na primjer, dodao sam malu pravoslavnu ikonu iz Sirije koju sam donio iz Libanona, kao i pepeljare otkrivene u četvrti Basta, jednom od posljednjih soukova starog Bejruta. Svako putovanje omogućuje mi da donesem nove predmete, ideje i detalje koji unose karakter i dubinu u moj prostor.'
Dnevni boravak priča posebnu priču
Ovaj interijer utjelovljuje umjetnički izričaj koji slavi valovite oblike, arabeske i asimetrije, ističući estetiku zakrivljenih linija. Posebna pažnja posvećena je dekorativnim elementima inspiriranim prirodom, čime se prostor ispunjava toplinom i profinjenošću.
Središnji dio dnevnog boravka čine dvije fotelje FD148, dizajniranih oko 1950. godine od strane Petera Hvidta i Olge Molgaard, koje pružaju savršenu ravnotežu između skandinavske jednostavnosti i udobnosti. Iza njih se nalazi mali kineski stolić, nekoć dio prestižne kolekcije Sao Schulmberger, koji je bio i u osobnoj kolekciji vlasnika prije nego što je kupio stan. Iznad stolića visi slika Raffaelea Cioffija, dodajući prostoru umjetničku notu.
Nasuprot foteljama smjestio se trosjed iz 1950-ih, talijanskog dizajna, uz stolić za knjige Maison Jansen. Poseban karakter interijeru daje talijanska komoda iz 1950-ih, kupljena na poznatom Paul Bert Serpette marketu u Parizu. Ovaj kompaktni komad namještaja, s ugrađenim radnim stolom, savršeno se uklopio u intimnu atmosferu dnevnog boravka.
Police knjižnice skrivaju pravo blago povijesti i umjetnosti. Na lijevoj strani nalazi se bista mladića iz 1.-2. stoljeća nove ere, nekadašnji dio Kenzo Takada kolekcije, kao i vrh hermskog stupa s prikazom Dioniza iz istog razdoblja, oba djela kupljena u Galerie Chenel. Među tim vrijednim predmetima nalazi se i pravoslavna ikona iz kasnog 18. stoljeća, donesena iz samostana Saidnaya u Siriji. Kao Rumunj, vlasnik je želio zadržati vezu sa svojom pravoslavnom baštinom, unoseći ovaj simbol u svoj pariški dom.
Harmonija skandinavskog dizajna i umjetnosti
U spavaćoj sobi dominira skandinavski krevet, čiji minimalistički dizajn pridonosi umirujućoj atmosferi prostora. Iznad njega se nalazi impresivna fotografija Massima Listrija, poznatog po svojim spektakularnim snimkama arhitektonskih interijera. Ovaj pažljivo odabrani detalj zaokružuje estetiku sobe, čineći je savršenim mjestom za odmor i kontemplaciju.
Kombinacija vintage komada, umjetničkih djela i osobnih kolekcionarskih predmeta čini ovaj interijer autentičnim i nadahnutim prostorom, u kojem se spajaju povijest, kultura i osobni senzibilitet vlasnika.
Savršeno obnovljen pied-à-terre
Octavian Popa svoj pariški stan opisuje kao 'un petit bijoux' - mali dragulj koji spaja povijesnu ljepotu s modernom funkcionalnošću. Smješten u znamenitoj zgradi Castel Béranger, ovaj pied-à-terre idealno je utočište u kojem se svaki detalj pažljivo očuvao i nadopunio promišljenim dizajnerskim rješenjima.
Iako kompaktan, raspored stana je iznimno dobro osmišljen. Unatoč ograničenoj kvadraturi, prostor obuhvaća dnevni boravak, blagovaonicu, ulazni hodnik i prostranu spavaću sobu, a sve je organizirano tako da nema izgubljenog prostora. 'Oduševljen sam kako smo uspjeli sačuvati povijesne elemente i istovremeno stvoriti stan koji je u potpunosti funkcionalan', ističe Octavian.
Budući da se stan nalazi u zaštićenoj povijesnoj zgradi, renovacija je bila izazovnija nego što se očekivalo. Svaki originalni detalj morao je biti sačuvan, što je produžilo trajanje radova. Cijela obnova trajala je sedam mjeseci, što je dug period s obzirom na veličinu stana. No, kako Octavian kaže, 'ljepota je u detaljima' - a ovaj pariški dragulj svakako dokazuje da je strpljenje vrijedilo truda.