Valentino
Nakon više desetljeća u svijetu mode, Alessandro Michele je konačno prikazao svoju prvu ikada kolekciju visoke mode. U svom, ali i u Valentino stilu. Ključne riječi i koncepti koji su inspirirali kolekciju su se vrtjeli na ekranu iza svake modne kombinacije, a dojam intelektualno promišljenih referenci obogaćenih Micheleovom prizmom maksimalizma je definitivno dobar. Poput teatra u kojem su se sudarali razni likovi, od maski za hrvanje do najboljih pliseva ovog tjedna mode, njegova prva couture kolekcija zasigurno ulazi u povijest suvremene mode.
Dok je većina hvalila ogromne, balske siluete, njih je možda u globalu bilo previše. Ipak, svaka se na svoj način više ili manje referirala na rad samog Valentina Garavanija, te su nas podsjetili kako je Michele zaista rođen za ovu poziciju. Senzacionalne su bile i prerađene pret-a-porter kombinacije koje smo vidjeli u njegovoj prvoj kolekciji za kuću, koje su ovdje obogaćene couture vještinama jednog od najboljih ateljea kojeg mu je u nasljeđu ostavio Pierpaolo Piccioli.
Pametan, dobro razrađeni maksimalizam nikada neće izgledati pretjerano ili previše. Micheleovo iskustvo seže od dizajnera torbica pod Tomom Fordom u Gucciju, pa sve do pokretanja nove, androgine i luksuzne stvarnosti prije gotovo deset godina. To se iskustvo jednostavno vidi u ovoj kolekciji, a jedva čekamo iduću za godinu dana.
Viktor & Rolf
Viktor&Rolf za proljetnu sezonu donosi niz interpretacija jedne klasične kombinacije: bež balonera, bijele košulje i plavih hlača. Ova kolekcija odaje počast tradiciji i povijesti visoke mode, dok u isto vrijeme na duhovit, ljudski način aludira na njene beskonačne mogućnosti. Od dužih do kraćih krojeva, dnevnih i večernjih varijanti, zgužvanih i besprijekornih tekstura, minimalističkih i baroknih silueta.
Kolekcija donosi različite verzije prepoznatljivih Viktor&Rolf elemenata, poput volana i mašni, u estetici koja spaja raskoš i dekorativnost s ozbiljnim, minimalističkim prizvukom. Sama revija je na razigran način preispitivala konvencije couture prezentacija, uz AI naratoricu koja je najavljivala svaki izlazak modela.
Jean Paul Gaultier
Šuška se da Gaultier ukida koncept gostujućih dizajnera, a Duran Lantink se spominje kao prvi, novi kreativni direktor njegove kuće. Možda je kap koja je prelila čašu bila nedavno prikazana kolekcija relativno mladog Ludovica de Saint Sernina koja je uspjela uhvatiti sve, samo ne srž Gaultierove estetike. Kolekcija inspirirana morskim svijetom i Disney klasikom koji prikazuje borbu morske sirene sa svijetom na kontinentu nije pružila oduševljenje koje ove kolaboracije inače uzrokuju.
Dok možda govorimo o prvoj ‘’lošoj’’ suradnji Gaultiera i nekog drugog dizajnera, ova kolekcija je imala nekoliko dobrih trenutaka. Saint Serninova senzualna estetika je bila na prvom mjestu, a kroz nju smo dobili odlične kombinacije poput one na Alex Consani i kombinezona od bijele čipke koji je Hunter Schafer nosila prije same revije. Ipak, ostatak kolekcije je vizualno bio bliži starom Thierryju Mugleru i prvoj McQueenovoj kolekciji za Givenchy. Ne znamo što nas čeka u ljetnoj sezoni visoke mode, no nadamo se da je bolje od ovoga.
Germanier
Mladi francuski dizajner koji je godinama radio odlične stvari u tišini je konačno dobio pozornost koju zaslužuje. Osim što je obilježio zatvaranje prošlogodišnjih Olimpijskih igara u Parizu senzacionalnim kostimima, Germanier velike obožavatelje ima u drag svijetu i u nekolicini poznatih osoba koje se zaista usude zablistati u pravom smislu te riječi.
Takva je bila i njegova prva, službena kolekcija visoke mode. Od palete boja koju zaista ne možemo pronaći u prirodnom svijetu do haljina koje su izgledale poput najglamuroznijih maslačaka na vjetru, Germanier je spreman za odijevanje sve više odvažnih slavnih. Možda su najveće iznenađenje oni jednostavniji, dnevni couture lookovi prikazani u obliku košulja i neodoljivih tvid setova koji podsjećaju na Chanel na steroidima. Nadamo se kako će ga FHCM ponovo pozvati i iduće sezone!