Pročišćavanje organizma - da ili ne?
Post je stekao veliku popularnost kao rezultat otkrića autofagije kod nobelovca YoshinoriOhsumija. U konačnici je dogurao do toga da danas mnogi misle kako je intervalni post nužan i da je tijelu potrebno odbacivanje hrane barem na dan ili više tijekom tjedna i uz smanjenje kalorijskog sadržaja. Ako u svoj mobitel utipkate pojam "fasting" također ćete pronaći mnoge aplikacije koje vam omogućuju praćenje ograničavanja obroka u određenim intervalima tijekom dana. Na primjer, izbacivanje doručka ili večere unutar tjedan dana. No, ima li koristi od takvog odnosa prema tijelu?
View this post on Instagram
Suština terapijskog posta je oštro smanjenje (privremeni prekid) konzumiranja hrane, a samim tim i doprinosa energije izvana. Taj se postupak naziva i ograničenjem kalorija.
Ograničenje kalorija dovodi do povećanja aktivnosti telomeraze i, sukladno tome, do povećanja dužine telomera, a također pojačava pojave stanične autofagije. Oba čimbenika inhibiraju proces starenja i biološki su mehanizmi koji djeluju protiv raka i neurodegenerativnih bolesti. Visoka aktivnost telomeraze povezana je s duljim životnim vijekom.
View this post on Instagram
Zbog aktivne proizvodnje neurotrofičnog faktora mozga (BDNF), koji se događa tijekom posta, započinje proces oporavka i nastanak novih živčanih stanica. Vrhunac njegove aktivne proizvodnje povezuje se s niskokaloričnom prehranom i sportom te se značajno smanjuje prejedanjem.
Kako odrediti koliko često i koliko dugo trebate postiti?
Trenutno su u praksi česte različite metode primjene ograničenja kalorija. Glad koja traje najviše 3 dana pomaže čišćenju tijela i pokretanju procesa detoksikacije.
Potrebno je pripremiti se za proces posta: ograničiti dijetu na 1.500 kcal dnevno, odlaziti u krevet nekoliko puta tjedno bez večere, a doručkovati ne prije 12 sati. Nakon toga možete povećati interval između obroka. Istodobno, treba konzumirati vodu, jer može doći u pitanje gubitak tekućina u tijelu.