Kako spriječiti da rodna ravnopravnost bude samo mrtvo slovo na papiru? ELLE i ove godine nastavlja inicijativu Elle ACTIVE! za osnaživanje žena te širenje svijesti javnosti o neravnopravnosti i gorućim problemima s kojima se žene susreću

Ožujak je mjesec posvećen ženama koji uvijek ponovno vraća u fokus teme rodne (ne)ravnopravnosti. Unatoč bitnim pomacima u korist ostvarivanja sve većih ekonomskih, političkih i socijalnih prava žena, još uvijek postoje područja u kojima žene nisu dosegnule status koji bi mogle i trebale imati, pa je borba za prava žena uvijek aktualna tema koja nadilazi samo jedan mjesec u godini, stoga magazin Elle ponovno udružuje svoje snage s istaknutim udrugama kako bi osvijestili položaj žena u društvu i otvorili neka goruća pitanja i teme.
Jaz između proklamirane ideje o ravnopravnosti žena i realnog stanja u društvu postoji, nažalost, i danas. Globalno gledano, prema podacima Ujedinjenih naroda gotovo 60% žena radi u nereguliranim ekonomijama, zarađuje manje, štedi manje i snosi veći rizik od siromaštva. Žene zarađuju 23% manje od muškaraca, a u svjetskim parlamentima su zastupljene tek 24% iako se broj žena u politici u posljednjih 25 godina udvostručio (!). Zastupljenost žena na čelu država i vlada mnogo je niža od njihove zastupljenosti u parlamentima…
A što je s Hrvatskom?
Prema Indeksu rodne ravnopravnosti za 2021. godinu Europskog instituta za rodnu ravnopravnost (EIGE) Hrvatska se s 59,2 bodova nalazi na 19. mjestu na razini Europske unije i njezin je rezultat na razini 8,8 bodova ispod ocjene Europske unije.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku iz 2021. godine žene su na području visokoga obrazovanja ne samo postigle ravnopravnost s muškarcima nego ih i prestigle jer je udio visokoobrazovanih žena iznosio 16,7% a muškaraca 16,1 %. Pa ipak, prosječna mjesečna neto plaća za 2021. godinu iznosila je 7 129 kuna, točnije 7 358 kuna za muškarce i 6 861 kunu za žene. No, iako su više obrazovane žene su i dalje manje plaćene za iste poslove kao i muškarci.
Kada se osvrnemo na politički položaj žena u pogledu zastupljenosti u najvišem predstavničkom tijelu Republike Hrvatske tijekom godina je došlo do pozitivnog pomaka. Tako je u 10. sazivu Hrvatskog sabora ‘osjetno’ više žena odnosno 34 zastupnice u odnosu na 19 koliko ih je bilo nakon održanih parlamentarnih izbora 2016. godine. Unatoč tome rodna ravnoteža, koja zahtijeva minimalno 40 posto udjela jednog spola, i dalje nije postignuta (22,5 % zastupnica u odnosu na 77,5% zastupnika u 10. sazivu Hrvatskog sabora).
Naposljetku, žene su glavne žrtve rodno uvjetovanog nasilja. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) jedna od tri žene doživjet će rodno uvjetovano nasilje, a jedna od pet žena doživjet će silovanje ili pokušaj silovanja.
Prema Izvješću Pravobraniteljice za ravnopravnost spolova za 2020. godinu femicid je u Hrvatskoj u porastu – od 14 ubijenih žena devet su ubili intimni partneri ili bračni partneri. U 2021. godini u 14 od 30 zabilježenih ubojstava žrtve su bile žene, a 11 ih je ubila bliska osoba. U odnosu na 2018. godinu zabilježen je porast od preko 50% ubijenih žena i to skoro u oba ključna parametra - u broju ukupno ubijenih žena i u broju žena ubijenih od strane bivših ili sadašnjih intimnih partnera.
Ovo samo neki od pokazatelja rodne neravnopravnosti s kojima se žene redovito susreću, a upravo zato magazin Elle i ove godine, u većem obujmu i pod motom #morewomen, nastavlja ELLE ACTIVE! - međunarodnu inicijativu posvećenu osnaživanju i aktiviranju žena, s naglaskom na poboljšanje njihovog položaja u društvu, problematizaciju akutne rodne neravnopravnosti i nasilja nad ženama, poboljšanje njihovog ekonomskog položaja u društvu, osvještavanje potencijala ženske snage te pružanje podrške ženama od žena koristeći našu medijsku platformu, kako bi ostvarile svoje potencijale i prava.
#morewomen: Elle ACTIVE! – inicijativa posvećena osnaživanju žena
Izneseni podaci ukazuju na neravnopravan položaj žena u Hrvatskoj, a uz djelovanje institucija, usvajanje nacionalnih programa i zakonodavnih regulativa s ciljem poboljšanja položaja žena, nužno je provoditi i društveno-odgovorne kampanje osvještavanja javnosti o važnosti kontinuirane borbe za ravnopravnost žena.
Upravo je to cilj inicijative Elle ACTIVE! koju su pokrenuli hrvatsko izdanje magazina Elle i udruga Ženska soba – Centar za seksualna prava i koja će ukratko biti predstavljena u sklopu panela na Dan žena 08. ožujka u Zagrebu. Sugovornice na panelu bit će:
- mr. sc. Helena Štimac Radin, ravnateljica Ureda za ravnopravnost spolova Vlade Republike Hrvatske
- dr. sc. Branka Galić, red. prof., Odsjek za sociologiju, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
- dr. sc. Maja Mamula, osnivačica i koordinatorica organizacije Ženska soba – Centar za seksualna prava
- Mirta Fraisman Čobanov, Partus akademija psihoterapeutkinja i poslovna konzultantica
- Ella Dvornik – Pearce, ambasadorica projekta Elle ACTIVE!