U novom središtu, koji se smjestio u prostor eklektične Trešnjevke, predstavljen je četvrti broj THIS IS BADLAND magazina, nezavisne publikacije koja se tiska jednom godišnje u Berlinu. Cilj joj je razmrsiti određene kulturne, društvene i teritorijalne fenomene koje vežemo uz stvorenu sliku područja tzv. Balkana te uz to nastoji dati glas novoj generaciji mladih kreativaca. THIS IS BADLAND se udaljava od homogenog shvaćanja stvarnosti, istražuje zanemarene narative te daje novu, izokrenutu sliku kulturnih predodžbi o Balkanu gdje se na njega gleda kao na kompleksno područje čija je fragmentiranost kulture vrijedna slavljenja. Shodno tome, raspoloženje magazina odlikuje atmosfera humora te jezik ironije i provokacije. On dekonstruira do sada stvoreni imaginarij te tako ostvaruje mogućnost sagledanja istog iz kuta suvremenosti.
U ovom izdanju nude se čak četiri izbora covera, a ono što ih objedinjuje je obilježje poigravanja sa estetskim kategorijama, kao i odvažnost i zaigranost na polju jezika grafičkog dizajna. Dok je jedan od covera sa legendarnim modnim fotografom Juergen Tellerom i poznatim austrijskim reperom Yung Hurnom već nažalost rasprodan, u Zagrebu ste imali priliku nabaviti preostala tri po cijeni od 100kn. Naslov novog izdanja glasi ARE WE HOME?, a u ovom najvećem volumenu do sada pronalaze se intervjui sa Hanom Miletić (umjetnicom s bazom Bruxelles – Zagreb) redateljicom Enom Sendijarević (čiji je dugometražni film Take Me Somewhere Nice osvojio nagradu za najbolji film na Sarajevo film festivalu), eseji pisani od strane Oane Stanescu (rumunjske arhitektice s bazom u NYC) kao i bosanke video i performans umjetnice Šejle Kamerić, uz ostale priloge.
“Za mnoge od nas razmišljanje o podrijetlu obilježeno je gorkasto slatkim okusom. Proteklih par mjeseci misli su nam naročito zaokupljene osjećajem neizvjesnosti te nas ta situacija tjera na promišljanje o našim ulogama pripadanja zajednici. Postavljajući naizgled izravno pitanje ARE WE HOME?, željele smo promisliti pojam doma iz jedne druge perspektive i pomaknuti se od uobičajenog konteksta vezanog na područje domaćinstva ili podrijetla, te pokušati ispitati aspekt doma koji ne pripada fiksnim kategorijama, već postoji u suodnosu relacija sjećanja i govora, kretanja i nasljeđa”, komentiraju urednice i osnivačice magazina Rafaela Kaćunić i Nina Vukelić.
Ovim okupljanjem, koje je održano većinom na otvorenom, želja je bila da se oživi i lokalni karakter kvarta Trešnjevke uz kolektivni angažman. Uz listanje časopisa, gostima su ponuđeni jedinstveni kokteli i kanapeji na bazi konoplje i začinskog bilja, pripremeljeni na elementima tvrtke Horitarta, a osiguranih sa strane Urban Farm Solutions, projekta koji već niz godina radi na razvoju sustava za vertikalni uzgoj pod umjetnom rasvjetom, samim uzgojem hrane na ovakvim sustavima te implementacijom sustava, a čija se vertikalna farma nalazi na Trešnjevci.
Plesne note servirane su orginalnošću DJ Mimi, a kako je bilo na eventu pogledajte u galeriji.
Fotografije: Vlatka Fuego, Press