Katastrofične vijesti i ustrajna pandemija djeluju razorno na naše zdravlje. Kako ostati pribrani i smiriti se na prirodan način?

Crna kronika, prirodne i političke katastrofe koje su postale svakodnevica u jeku pandemije ozbiljno narušavaju već ionako poljuljani duševni mir.
Briga za vlastito zdravlje i egzistenciju kao i za svoje najbliže može izazvati paralizirajući strah koji nas sprečava da radimo i živimo kao inače. Problemi s koncentracijom, otežan i nemiran san samo su neki od simptoma anksioznosti koji se sve češće javljaju kod sve većeg broja ljudi, a mogu dugoročno negativno utjecati na naše zdravlje.
Kako se postići dugoročnu smirenost na prirodan način i ostati pribran u stresnim situacijama jedan je od ciljeva na kojem svakodnevno radimo. Ništa ne može nadmašiti pozitivne učinke koje psihoterapija može imati na psihu, pa ako osjećate da teret svakodnevnih briga i negativnih vijesti postaje pretežak da biste se s njime sami nosili, ne oklijevajte i potražite stručnu pomoć.
A par prijedloga kako postići bolje opće stanje organizma, kvalitetniji san i pozitivniju energiju donosimo u nastavku.
Dišite
Vježbe disanja izrazito su važne i mogu pomoći pri smirivanju i smanjenju naše reakcije na stresne situacije. Duboko udahnite. Izdahnite. Prošećite po svježem zraku i uskladite svoje udahe i izdahe s koracima, pratite svoje disanje i fokusirajte se na njega.
Vježbajte
Redovito vježbanje naizgled neće pomoći u iznenadnoj stresnoj situaciji na koju ne možemo utjecati, ali svakodnevna tjelovježba ima pozitivno djelovanje na naše zdravlje i organizam i podiže razine serotonina odgovorne za dobro raspoloženje.
Zdravo se hranite
O važnosti uravnotežene prehrane za zdravlje organizma čini se da je već sve rečeno, no nije naodmet ponoviti. Doručak je najvažniji obrok u danu, a doručak bogat proteinimapomaže pri smanjenju anksioznosti.
Aromaterapija
Biljni preparati u obliku aromaterapije ili čajeva mogu pomoći otkloniti blage simptome anksioznosti, ali nisu dovoljni kod već dijagnosticiranih poremećaja koji zahtijevaju psihoterapiju. Aromaterapija s esencijalnim uljem lavande ili čaj od kamilice imaju umirujuće djelovanje na organizam. Valerijana se već dugo vremena koristi za opuštanje mišića, pomoć kod stresa i nesanice, ali se ne smije kombinirati s lijekovima za spavanje i smirenje, ni uzimati za vrijeme trudnoće i dojenja.
Vitamini
Nedostatak sunca i smanjeni izlasci na svjež zrak kao i neuravnotežena prehrana mogu utjecati na količinu i apsorpciju vitamina povezanih s osjećajima tjeskobe, kao što su vitamin D i B12, pa bi se u tom slučaju trebalo konzultirati s liječnikom u vezi suplemenata. A kad god imate priliku, provedite vrijeme u šetnji na svježem zraku, fokusirajte se na prirodu oko vas, a ne na stresne vijesti na društvenim mrežama.
Meditirajte
Meditacija i vježbe koje povezuju um i tijelo poput tai chija i joge dobre su za holistički pristup nošenja s anksioznim mislima. Ako dosad niste, počnite lagano - minuta po minuta meditacije, povećavajte svaki dan po vlastitim potrebama, vježbe joge, disanja i opuštanja tijela, a ako ne znate odakle krenuti, instalirajte neku od brojnih aplikacija koje će vas voditi kroz cijeli proces.
Potražite pomoć
Osjećati strah, zbunjenost, tjeskobu i iscrpljenost u ovakvim trenucima u kojima se čini da se nevolje i brige samo gomilaju sasvim je prirodno, no kako ne biste sasvim klonuli, važno je truditi se podignuti glavu i ne predati se.
Zagrlite svoje bližnje čvrsto, isplačite se ako treba i zatražite pomoć jer niste sami. Pazite na sebe i čuvajte jedni druge i ostanite jaki jer kao i sve drugo u životu, crni trenuci će također proći.