Osjećaj i izgled svježe obojene kose želimo zadržati što duže nakon izlaska iz frizerskog salona, a to postaje lakše ako obratimo pozornost na 4 glavna faktora u njezi obojene kose

Ako ste se odlučili na promjenu imidža i promijenili boju kose, bez obzira jeste li se odlučili za tamniju ili svjetliju nijansu, neonsku ili brončanu, boja će se s vremenom mijenjati najčešće - izblijediti. Kako bi boja što duže izgledala svježe, a kosa zdravije, na sljedeća četiri koraka trebamo obratiti pozornost kad njegujemo kosu kod kuće:
Pranje
Za početak, kosu ne treba prati 72 sata (tj. 3 dana) nakon bojenja jer su pore dlake otvorene zbog čega se veliki dio boje ispire. Također, ne preporuča se pranje vrućom vodom jer to može izazvati oštećenja, pa je bolje kosu prati mlakom vodom.
Učestalost pranja kose također je važna. Iako to ovisi od osobe do osobe, preporuka frizera jest da kosu ne peremo prečesto, optimalno 1-3 puta tjedno.
Proizvodi
Ako bojite kosu, potražite šampone, regeneratore i druge preparate za kosu bez sulfata i silikona. Sulfati isušuju, a silikoni se talože na kosi, a oba procesa dovode do oštećenja. Kad se radi o bojama za kosu, poželjno je izbjegavati one koje sadrže amonijak jer, iako efikasan i brz kad se radi o bojanju, dugoročno iritira vlasište, oštećuje dlaku te uzrokuje brzu promjenu boje.
Regeneracija
Oštećena kosa neće držati boju jednako kao zdrava i hidratizirana, pa se preporuča korištenje maski i tretmana koji hrane obojenu kosu.
Vrućina
Sušila za kosu, figaro, pegla… uređaji koji koriste vrućinu za oblikovanje oštećuju kosu i pridonose izbljeđivanju boje pa se preporuča izbjegavanje ili njihovo minimalno korištenje, a ako su nužni u oblikovanju, svakako je poželjno koristiti preparate za zaštitu od vrućine.