Lomljenje kose jedan je od onih pojmova ljepote poput "pileća koža" ili "mikropigmentacija vlasišta", gdje zapravo ne razumijete što je to dok ga nemate. Lomljenje kose može varirati od blagog, do ozbiljnog, gdje cijeli pramenovi kose pucaju, ostavljajući vam isprekidane, neravne slojeve.
Ako ste ikada znatiželjno kliknuli na YouTube video s naslovom poput “Izbjeljivanje nije uspjelo: spržila sam si kosu,” vjerojatno imate dobru predodžbu o tome kako izgleda najgori mogući scenarij. Ali ne brinite: postoje načini da spriječite – i još bolje, popravite – oštećenu kosu koja je u opasnosti od pucanja. Ovdje smo okupili tim stručnjaka koji će vam reći sve što trebate znati.
Ako postoji nešto loše, to je da je lomljenje kose prilično lako uočiti. Pronalaženje kraćih pramenova kose ili osjećaj da vam kosa nikad ne može narasti duže od određene duljine mogu biti uzrokovani lomljenjem. “Lomljenje kose prilično je prepoznatljivo”, kaže stilist Jonathan Colombini . Najčešća pojava je pronalaženje kraćih dijelova kose koji se nalaze na rubu kose ili tjemena. Općenito govoreći, područja vaše glave finije teksture ili ona koja su više izložena oštećenjima su sklonija lomljenju.
Lomljenje kose može biti uzrokovano mnogim stvarima, od stilskih manipulacija do kemijskog oštećenja ili pretjeranog zagrijavanja. Kao lažna plavuša koja nije mogla odložiti peglu za kosu, kombinacija kemijskog oštećenja i topline definitivno je pridonijela lomljenju koje sam doživjela. Bojanje kose, pa čak i štetni utjecaji iz okoliša također mogu pridonijeti lomljenju kose.
Smanjenje broja zalizanih repova, punđi ili pletenica može značajno pomoći u smanjenju stresa koji se stavlja na kosu. Ako ste osoba koja svoju kosu često kemijski tretira pramenovima ili cjelokupnom bojom, razmak između tretmana može biti od pomoći. Također, bit ćete sigurni da idete koloristu kojem je doista stalo do integriteta vaše kose. To znači da odložite kutiju s bojom i posjetite stručnjaka ako ste zabrinuti za zdravlje svoje kose. Naravno, smanjenje stresa koji vaša kosa doživljava toplinskim oblikovanjem također će dati pozitivne rezultate. Ako primijetite lom ili mislite da imate lom, pokušajte eliminirati pretjeranu toplinu i uvijek budite izuzetno nježni u zatezanju kada je kosa mokra – tada je kosa najranjivija, dodaje Colombini. Korištenje proizvoda poput štitnici od topline , smanjivanje vrućeg alata na nižu temperaturu ili spavanje na svilenim jastučnicama jednostavni su načini za njegu vaše kose.
Nažalost, liječenje oštećene kose puno je intenzivnije od njezine prevencije. Korištenje tretmana za obnavljanje veze i hidratizirajućih maski za kosu može pomoći u jačanju slabih pramenova, a istovremeno prikriti onaj isprženi izgled koji često prati oštećenje. Colomini preporučuje usvajanje metode Skin Cycling za vašu kosu – naizmjenični proizvodi za pomoć u oporavku i jačanju tijekom oblikovanja. Ako imate ozbiljnije probleme lomljenja kose, obratite se frizeru od povjerenja za intenzivnije opcije u salonu – ali budite spremni da bi šišanje moglo biti najbolja opcija ovisno o vašoj situaciji.
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!