Možda vam naziv filma "Shallow Hal" ne predstavlja neko značenje, ali vjerujem da ćete se sjetiti uloge "debele" Gwyneth Paltrow (koja glumi lik Rosemary) i glumca Jack Blacka (koji glumi lik Hal Larsona). Nizak, zdepast i pomalo pivskog trbuha, Hal pokušava zavesti visoke i mršave djevojke, sve do trenutka kada biva hipnotiziran.
Tada upoznaje i zaljubljuje se u Rosemary koju zbog hipnoze vidi kao mršavu visoku djevojku, odnosno "onakvu kakva je ona iznutra". Hal se kroz film suočava s osudom svojih prijatelja, koji poništavaju njegovu hipnozu. Isprva šokiran pravim izgledom Rosemary, na kraju ipak shvaća da je prava ljepota zapravo ona unutrašnja i nastavi biti s njom bez obzira na njenu debljinu.
Ovaj je film iz današnje perspektive jako problematičan, no prije 22 godine smatrao se jednim od pionira "stavljanja tabua na veliko filmsko platno". Iako su glavni glumci ovog iznimno stereotipizirajućeg filma zaradili nekoliko nominacija za filmske nagrade, a Gwyneth Paltrow je iznova hvaljena za svoju ulogu (posebno za to što je mogla nositi toliko teško "debelo odijelo" kojim je izgledala kao da ima 140 kilograma - što je samo po sebi problematično), veliki dio problema ovog filma odigravao se i iza scene.
Naime, nedavno u javnost je izašla Ivy Snitzer, bivša glumica koja je za film glumila "body double" Paltrowinog lika. Dok je Paltrow za određene scene u kojima joj se vidjelo lice nosila "fat suite", tijelo Ivy Snitzer - žene koja je u to vrijeme zaista bila pretila - koristilo je za sve krupne kadrove, kao i za kadrove s leđa, kako bi se lik Rosemary činio što prirodnijim.
I dok je Gwyneth Paltrow svoje odijelo mogla skinuti i nastaviti živjeti kao mršava, plava, visoka i mlada glumica, čekirajući svaki hollywoodski box, Ivy Snitzer čekala je potpuno drugačija realnost. Nakon nekoliko pojavljivanja u medijima u sklopu filmskog PR-a, Ivy je počela dobivati hejterske i prijeteće komentare. Hejteri su išli toliko daleko da su, još u to vrijeme, došli do njene privatne adrese i slali joj pisma, gdje je u jednom od njih našla i šaku tableta za mršavljenje.
Hejt koji je dobila uvelike je utjecao na njen život i kasnije odluke. Dvije godine nakon premijere filma, Ivy je skoro umrla od posljedica komplikacija operacije smanjenja želuca. U tom periodu se gotovo izgladnjivala do smrti, a kada je napokon došla u bolnicu, bila je toliko pothranjena da su joj morali ugraditi kateter za hranjenje. U operaciji su joj morali odstraniti i dio želuca, a fizičke i psihičke posljedice osjeća i danas.
Čitajući utjecaje njenog pojavljivanja na filmskom platnu, ne možemo ne primijetiti licemjerje. Dok je Gwyneth Paltrow jednostavno mogla odšetati sa seta i staviti svoju ulogu u samo još jednu ladicu, Ivy Snitzer nije mogla izaći iz svog života. Gledateljima je film bio simpatičan sve dok je glavna glumica u stvarnosti ipak mršava, jer su u suprotnom nad njom spremni izvršiti teški bullying, bez obzira na posljedice.
Slučaj stereotipizacije i kastinga glumica i glumaca koji u stvarnosti ne izgledaju tako ili ne pripadaju manjinskim skupinama nažalost nije rijetkost. "Me before you" romantična je drama iz 2016. godine gdje glavni glumac, Sam Claflin, glumi osobu s invaliditetom, muškarca koji zbog nezgodnog skoka u more postaje paraliziran od vrata nadolje. Film je okarakteriziran kao problematičan ne samo zato što u glavnoj ulozi nije bila osoba s invaliditetom, već i zbog načina na koji su osobe s invaliditetom prikazane - kao teret vlastite obitelji te eutanazije kao jedinog oblika "izlaska iz patnje". Umjesto da se filmsko platno iskoristi za smanjenje jaza u percepciji osoba s invaliditetom kao osoba koje ne mogu voditi ispunjene živote, film je, baš kao i "Shallow Hal" - povećao stereotipe.
Veliku kontroverzu unutar LGBTIQ+ zajednice imao je i film "The Danish girl" iz 2014. godine, u čijoj je glavnoj ulozi bio Eddie Redmayne. U filmu baziranom na biografiji danske slikarice Lili Elbe, Redmayne, koji ne pripada LGBTIQ+ zajednici, glumi trans ženu. Iako nema dvojbe da je svoju ulogu odigrao sjajno, za što je dobio i nominaciju za Oscara, Redmayne je iz svoje uloge mogao mirno odšetati i vratiti se životu bijelog, strejt i cis muškarca. To za trans osobe, koje se svakodnevno na političkoj, društvenoj i privatnoj razini suočavaju s diskriminacijom i borbom za svoje postojanje, nije mogućnost.
Licemjerje u oba slučaja leži i u velikom broju glumica i glumaca koji jesu osobe s invaliditetom, trans ili pripadaju bilo kojoj drugoj manjini koja, upravo zbog biasa unutar filmske industrije, ne dobiva priliku igrati uloge - čak ni kada se filmovi rade upravo o njihovim životima.
Iako se od premijere filma "Shallow Hal" mnogo toga promijenilo, gdje zahvaljujući generaciji Z bivamo inkluzivniji, i dalje smo daleko od prave uključenosti i inkluzivnosti. Inkluzivnost i uključenost kroz industrije, a pogotovo filmsku, rezervirane su samo onda kada netko od nje ima materijalne koristi. Tada se ne biraju sredstva, odmahuje se na posljedice, a inkluzivnost ide do granice do koje je filmskoj industriji ugodno, dok se sve ono neugodno sakrije iza scene - baš poput Ivy Snitzer.
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!