U zadnjih tjedan dana mi je uspjelo pomiješati datum i dan jednog ispita, doći dan kasnije na rođendansku proslavu prijateljičine kćeri (i čuditi se što nema nikoga), pozvati obitelj u kazalište krivi dan – dan nakon izvedbe predstave i čestiti prijateljici rođendan tri dana nakon rođendana.
Nije rijetko da zbog pretrpanosti izgubim fokus, ali kada pretjeram (a moja specijalnost je tada zbrka datuma i dana), i sama sebi idem na živce. Svatko vjerojatno ima nešto svoje što u takvim trenucima strada, pa prođe i to. Pritom imam prijateljicu koja stalno ponavlja – fokus je kralj. U mom slučaju, izgleda da je taj kralj svrgnut s trona - iako ne odustajem od borbe. Vjerojatno baš zbog toga već godina doslovno gutam, odnosno čitam i gledam sve na temu fokusa i manipulacije fokusom. Od trikova mađioničara do političara (kod njih odavno gledam samo što su naglasili, a što su izostavili), javnih osoba te raznih kreatora dojma i manipulatora. U današnje vrijeme kada je pažnja najjača valuta, upravljanje fokusom je najveća moć, ali i nemoć.
Tamo gdje je fokus – tamo teče i energija, kažu mudri. Zanimljivo je kako ovaj koncept može slikovito prikazati film, serija, priča. Evo na primjer film "Fokus" (2015) s Willom Smithom i Margot Robbie u glavnim ulogama prikazuje svijet prevaranata i kako oni koriste različite tehnike upravljanja fokusom ljudi, kako bi odvratili njihovu pažnju i manipulirali njihovim odlukama. Istina, glavna tema su džeparoši i prevaranti. Iako su scene fikcija, tehnike usmjeravanja pažnje često se temelje na stvarnim psihološkim principima koji funkcioniraju u različitim područjima života. U tom kontekstu, evo nekoliko ključnih tehnika upravljanja fokusom iz filma:
Ukratko, kada osoba može usmjeriti ili preusmjeriti pažnju nekoga drugoga, može preokrenuti svaku situaciju u svoju korist. Iako je film "Fokus" primarno fascinantan prozor u svijet manipulacije i kako je lako biti prevaren kada nam pažnja nije tamo gdje bi trebala biti, on je i zabavan. I to nije jedini primjer iz popularne kulture koji je globalno poznat, ali i poučan. Vjerojatno takvi filmovi (ili serije i knjige) u podtekstu imaju obrasce s kojim se velik broj ljudi može identificirati ili ih mogu razumjeti. Ti obrasci su pojednostavljeni, ali ipak potiču na razmišljanje o tome gdje nam je fokus – bilo kod velikih ili kod malih životnih tema, odluka ili aktivnosti.
I ne podrazumijeva se da svatko zna točno opisati neki obrazac u kojem zaglavi ili da ima neke druge prilike, pa filmovi i općenito popularna kultura mogu poslužiti kao obrazac učenja o sebi i drugima kroz tuđe priče. Možda te priče u popularnim izdanjima djeluju kao kompas usred poplave informacija i iluzija o beskrajnim mogućnostima izbora – tipičnoj bolesti našeg vremena. U to ime, evo još par primjera filmova i serija kojima se često vratim kada želim vidjeti kako izgleda "fokusiranje u praksi" i to kroz različite perspektive.
Upravljanje fokusom je ključna tema u mnogim pričama, a svaka perspektiva može ponuditi jedinstvene lekcije i uvide.
Ovo je neki moj izbor, jer volim uspoređivati fiktivni i stvarni svijet – pa su mi trenutno ovo primjeri koje povezujem s analizama javne komunikacije, ali i komunikacije u realnom životu i kreiranjem imidža. I to mi je zanimljivo jer mi je fokus – sve.
Danas, više nego ikada, gubimo fokus, odnosno smanjuje se raspon pažnje. Ne znam kako vi, ali ja to itekako vidim i kod sebe i oko sebe. I to nije ničija osobna stvar. Gloria Mark, profesorica sa Sveučilišta u Kaliforniji, provela je 2004. godine prvo istraživanje o rasponu, donosno trajanju pažnje zaposlenika u uredu na jednom zadatku - rezultat su bile dvije i pol minute na jednom zadatku. Kada je istraživanje ponovila 2012. godine, prosječno trajanje zadatka se smanjilo na 75 sekundi. “Naša pažnja uslijed korištenja računala i pametnih telefona postala je iznimno kratka, u prosjeku provodimo oko 47 sekundi na jednom zaslonu,” napisala je Gloria Mark u knjizi "Pažnja: Revolucionaran način za vraćanje ravnoteže, sreće i produktivnosti."
Prešli smo, dakle, u eru u kojoj te dvije i pol minute izgledaju kao vječnost. Osobno, u svom svakodnevnom životu i poslu, trudim se zadržati jasnoću i fokus. Svjesna sam kako moderno doba s TikTokom i sličnim platformama trenira našu pažnju da bude fragmentirana. Ali, izazovi uvijek nude prilike. Kad pogriješim datum ili zaboravim sastanak, ne tražim izgovore; priznam pogrešku i uglavnom se vratim u fokus i rutinu. I stvarno mislim na fokus i o fokusu. Na kraju dana, sve se svodi na jedno: fokus je naša najjača valuta, ali i najjača valuta onih koji upravljaju našom pažnjom. I dok god ja (barem djelomično) odlučujem o tome kamo ide moj fokus, moć je u mojim rukama.
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!