Kada krenu ekstremne vrućine, može biti izazov održati osjećaj svježine, čak i uz uključenu klimu. Toplinski val se definira kao razdoblje neuobičajeno visokih temperatura koje traje najmanje dva dana i premašuje povijesne prosjeke za to područje.
Čak i kad temperature počnu blago padati, ljetna vrućina se čini da dulje traje. No, postoji niz koraka koje možete poduzeti kako biste osigurali sigurnost (i osjećaj svježine) kada temperature dosegnu potencijalno opasne razine.
Prvo, važno je razumjeti kako ekstremna vrućina može utjecati na vaše tijelo. Vaša primarna briga trebala bi biti povezana s bolestima uzrokovanim visokom temperaturom, uključujući toplinsku iscrpljenost, udar vrućine, toplinske grčeve, opekline od sunca i osip od vrućine.
Evo glavnih simptoma na koje treba obratiti pažnju:
Starije osobe, djeca, trudnice i ljudi s kroničnim zdravstvenim stanjima (bilo fizičkim ili mentalnim) najviše su izloženi riziku od bolesti povezanih s vrućinom, ali svatko može biti osjetljiv na opasnosti visokih temperatura. Važno je napomenuti da visoka vlažnost zraka čini visoke temperature još nepodnošljivijima.
Bez klima uređaja, posebno u iznimnoj vrućini, teško je pronaći način da se rashladite. Klimatizacija ne samo da snižava temperaturu prostora, već i uklanja vlagu iz zraka. Ovo pomaže tijelu da regulira temperaturu, jer se znojenje brže isparava u manje vlažnom okruženju. Aktiviranje ventilatora stvara povjetarac, no on samo premješta vrući i vlažan zrak pored i neće pružiti potrebnu podršku vašem tijelu tijekom ekstremnih vrućina.
Ulazak u prostor s klimatizacijom tijekom ekstremnih vrućina najučinkovitiji je način zaštite od toplinske bolest. No, također možete poduzeti dodatne korake kako biste smanjili rizik ako trenutno niste u klimatiziranom prostoru.
Preporučuje se nositi lagane svijetle komade odjeće, poput pamučnih košulja ili lanenih hlača. Izbjegavajte tešku i usku odjeću koja otežava disanje vaše kože. Također, tamna odjeća apsorbira sunčeve zrake i može vas dodatno zagrijati.
Ako znate da ćete dugo boraviti na visokim temperaturama, konzumirajte hranu ili napitke s elektrolitima, kao što su slane grickalice ili sportska pića, kako biste nadoknadili gubitke istih zbog znojenja. Tijelo treba vodu i elektrolite kako bi održalo pravilnu hidrataciju, jer minerali poput natrija i kalija pomažu zadržavanju tekućine u stanicama tijela.
Žene bi trebale piti oko 11,5 šalica tekućine dnevno, dok bi muškarci trebali ciljati na oko 15,5 šalica. Iako će vam osjećaj žeđi signalizirati kada trebate piti vodu, važno je održavati hidrataciju i kad ne osjećate žeđ. Uvijek je poželjno da imate bocu vode sa sobom.
Vaša pećnica i štednjak pružaju obilje topline, što može dodatno ugrijati prostor. Umjesto toga, ako vam to omogućava situacija, razmislite o pripremi obroka koji ne zahtijevaju termičku obradu.
Ako nemate zavjese ili roletne, nije kasno za ulaganje. Prirodna svjetlost je prednost ljeta, no zavjese mogu pomoći blokirati sunčevu energiju koja zagrijava zrak u vašem domu, čime se efikasno održava svježina vašeg stana.
Ako zaista želite boraviti na suncu i prirodi, učinite to kada je temperatura najugodnija, kao što je rano jutro ili predvečer.
Ako inače trčite deset kilometara, možda biste mogli trčati pet ili dva u hladnijem dijelu dana,također uvijek imajte vodu sa sobom ili blizu sebe te si dopustite pauze kako biste osluškivali svoje tijelo.
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!