Sjećate li se svog djetinjstva i kampiranja na kauču svaku večer i svađa s braćom i sestrama oko toga što će se gledati na obiteljskom TV-u?
U današnje vrijeme, to je davno zaboravljena priča, a danas roditelji imaju veoma malo kontrole nad tim koliko im djeca vremena provode ispred ekrana, a naročito malo kontrole imaju o onome što gledaju. Djeca su danas gotovo rođena s mobitelom u rukama pa često možemo čuti roditelje kako im djeca “još niti ne pričaju, ali znaju pronaći video na YouTubeu za gledanje”. I koliko god je nekome to simpatično, stvari su zabrinjavajuće.
Djeci su ekrani dostupni u svakom trenutku i svuda su oko njih, a osim što previše gledanja u ekran stvara fizičke probleme, poput mogućnosti gubitka vida ili prekomjerne težine, utječe i na psihičko stanje djece. Koliko god tehnologija bila nevjerojatna, djeca mogu imati više koristi od provođenja manje vremena s njom.
Osim domaće zadaće, djeca školske dobi ne bi trebala svakodnevno provoditi više od sat ili dva uz ekran, iako posljednja istraživanja pokazuju da 30 posto učenika u Hrvatskoj koristi internet više od četiri sata dnevno, a četvrtina njih i sami prepoznaju kako su previše uronjeni u virtualni svijet. Pritom 50 posto adolescenata provjerava društvene mreže čim im stigne notifikacija, bez odgađanja i bez obzira na to što se događa u njihovom realnom okruženju. Jedan posto srednjoškolaca zadovoljava kriterije ovisnosti o internetu, a 20 posto ih već manifestira probleme povezane s prekomjernim korištenjem interneta, što bi značilo zabrinjavajućih četiri učenika po razrednom opredjeljenju.
Ovi podatci su potaknuli nastanak hvalevrijednog projekta “Alati za moderno doba” koji je nastao u suradnji Hrvatskog Telekoma s Edukacijsko-rehabilitacijskim fakultetom (ERF) Sveučilišta u Zagrebu. Riječ je o prvom strukturiranom i znanstveno utemeljenom programu kojem je cilj prevenirati rizična ponašanja osnovnoškolaca, primarno se fokusirajući na učenike 7. i 8. razreda, ali i adolescenata u virtualnom okruženju.
Ako ste se pronašli u ovoj situaciji i poznajete dijete koje previše vremena provodi za ekranom, donosimo pet načina kako ga možete potaknuti da mobitel i notifikacije ostavi iza sebe te da u potpunosti iskoristiti dan i uživa.
Pratite sami sebe i količinu vremena koju provodite za ekranima. Ako ste konstantno zadubljeni u svoj mobitel kada ste s djecom, to ih može demotivirati da se odvoje od svojih ekrana. Želite im biti primjer i pokazati da život može biti zabavan i bez društvenih mreža i gledanja u ekrane. Osim toga, korištenje mobitela i tableta može značajno utjecati na količinu vremena koje provodite sa svojom djecom i povezanost koju imate s njima.
Osim klasičnog upisivanja djece na izvan nastavne aktivnosti poput sporta, škole stranih jezika ili škole sviranja instrumenta, uvedite zajedničke obiteljske aktivnosti. Provedite vrijeme kod kuće radeći stvari kao obitelj, naprimjer provedite ručak razgovarajući o danu, neka svatko podijeli tri lijepe i manje lijepe stvari koje su mu se dogodile. Slobodno popodne ili večer provedite u šetnji prirodom, posjetite zabavne parkove, otiđite na kuglanje ili upišite neki obiteljski tečaj ili radionicu i provedite vrijeme zajedno.
Veoma je teško kada vam djeca provode određeno vrijeme kod prijatelja, a njihovi roditelji imaju drugačija pravila u korištenju mobitela. Prije nego što vaša djeca odu na igranje ili prespavati kod nekoga, porazgovarajte s roditeljima druge djece o pravilima u vašem domu i pokušajte se dogovoriti oko vremena koje će djeca provesti u korištenju mobitela tijekom druženja. Također, objasnite svom djetetu da su vrijednosti vaše obitelji drugačije od drugih obitelji i da cjelodnevno gledanje u mobitel kod određenih prijatelja, ne znači promjenu u pravilima kod kuće.
Znamo da ponekad može biti teško držati se pravila koja ste postavili djeci. Došli ste kući nakon napornog dana na poslu i sami želite uroniti u svijet interneta i odmoriti se od svakodnevice, ali sjetite se da tako postavljate loš primjer djeci. Dogovorite vrijeme u danu kada djeca mogu koristiti mobitele ili tablete i svaki dan se držite tog vremena. Nemojte im dopustiti da budu duže na istome, jer ćete im onda teže objasniti zašto im sutradan oduzimate to vrijeme.
Djeca vole nagrade pa zašto ih ne biste iskoristi u svoju korist? Možete uspostaviti pravilo koje kaže da ako dnevno provedu manje od određenog vremena na mobitelu mogu odabrati gdje ćete ići ovaj vikend, bilo na izlet u okolicu grada ili u zoološki vrt ili zabavni park. Također, nagrada može biti i odlazak na spavanje kod prijatelja ili neka igračka koju dugo želi. Kako biste izbjegli potencijalno skuplje izbore, možete s djecom napraviti popis mogućih izleta i darova te im dopustiti da odaberu ono što žele s tog popisa.
Osim što im smanjujete vrijeme provedeno za ekranom, ovim pristupom potičete odgovornost i samokontrolu kod djece, jer znaju da će njihov izbor utjecati na njihovu budućnost. Također, omogućuje vam zajedničko planiranje obiteljskih aktivnosti, što može jačati obiteljske veze i daje djeci mogućnost da razmisle o svojim interesima i prioritetima, što je važno za njihov razvoj.
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!