Dok smo nazdravljale za sretnu i uspješnu novu godinu moje prijateljice, ja sam joj nazdravila i što je dala otkaz. Nazdravila sam njezinoj hrabrosti i odvažnosti da u dobu kada je svaki aspekt našeg života nesiguran, shvatila što je ono što joj je zaista bitno u životu. Nasmijale smo se za otkaz, a ja sam još par dana razmišljala o tome koliko mladih i pametnih žena u mom bliskom okruženju se odlučilo, ili samo što nije, za upravo taj isti korak.
Teško je za povjerovati koliko se svijet promijenio od onih generacija žena koje su nosile kostime i uvijek in blejzere s debelo podstavljenim ramenima koje su odlučile da mogu imati „sve“ u 80-im i 90-im, do današnjih generacija sposobnih žena koje ne moraju, ali zapravo i ne žele, imati „sve“ to. Ovom načinu razmišljanja je zasigurno doprinio COVID, sati i sati gdje smo bili sami sa svojim mislima, gdje smo razmišljali o našoj budućnosti, i kako će ona izgledati nakon svega što nas je zadesilo. Žene oko mene su se složile s mojim razmišljanjem da je pandemija imala veliki utjecaj na način gledanja na rad, ali je većina isto spomenula u startu jednu ogromnu riječ- sloboda.
Sve više žena danas odlučuje raditi za sebe, prihvaćajući poduzetništvo i oslobađajući se tradicionalnog modela rada i zapošljavanja. Ovakva transformacija ne predstavlja samo značajnu društvenu promjenu, već je i izraz ženskog osnaživanja i autonomije. To je transformacija koja nam dovoljno govori o rastućoj ulozi žena u našem društvu i o bezgraničnom potencijalu koji posjeduju. Jedan od primarnih razloga zašto se žene sve više odlučuju za ovakve korake je želja da slijede svoje istinske strasti i žive sa svrhom. Žele biti slobodne!
Raditi za nekoga ponekad može značiti raditi na tuđim snovima. Žene danas žude mnogo višem cilju od toga- želimo priliku da slijedimo vlastite snove, te istinski pronađemo sreću i u tom aspektu života. Bilo da se radi o pokretanju modnog brenda, stvaranju umjetnosti, konzultantskoj firmi, ili nečemu desetom, poduzetništvo ženama omogućuje da usklade svoje karijere sa svojim vrijednostima, te samim tim ostvare utjecaj na svijet. Također, samozapošljavanje omogućuje ženama da odrede svoje radno vrijeme, da rade od kuće, te samim tim da bolje kontroliraju ravnotežu između posla i privatnog života. Ovakva fleksibilnost omogućuje ženama da budu prisutne za svoje obitelji, dok se u isto vrijeme ostvaruju u svojim karijerama.
Ovo nas dovodi do još jedne značajne činjenice koju ne smijemo nikako zaboraviti kada pričamo o osnaživanju žena i oslobađanju od društvenih normi. To je tema ravnopravnosti spolova. Unatoč značajnim pomacima u ravnopravnosti spolova, još uvijek postoje razlike posebice na vodećim pozicijama. Mnoge žene su umorne od pokušaja da se uklope u sustav koji jednostavno nikada nije ni bio izgrađen za njih. Upravo je ovo još jedan razlog od iznimne važnosti zbog kojeg se žene okreću poduzetništvu. Ne radi se samo o zarađivanju novca i karijeri- radi se o tome da žene žele imati kontrolu nad svojim životom.
Biti odvažna i samostalno krenuti u poduzetničku karijeru može zaista biti ispunjavajuće iskustvo, ali takva odluka dolazi i sa svojim jedinstvenim nizom izazova za većinu žena. Obrti u vlasništvu žena obično se suočavaju sa značajnijim izazovima kada su u pitanju financije. Iako nejednake plaće u tradicionalnom zapošljavanju mogu navesti žene da pokrenu vlastiti posao iz financijske nužde, početne faze poduzetništva mogu biti veoma financijski nesigurne. Onda dolazimo do izazova, koji nažalost i dalje prevladava, a to je problem rodnih predrasuda. Od malih nogu žene se susreću sa stereotipima i predrasudama, pa nas rodne predrasudne ne zaobilaze ni u trenutcima kada odlučimo pokrenuti svoj biznis.
Kada smo prijateljica i ja u jeku pandemije pokrenule svoj mali obrt za branding i re-branding, imale smo jednog muškarca kao klijenta koji nas je osobno izabrao za taj specifični posao, ali količina mansplaininga koju smo slušale od starta nas je skoro pa dovela do odustajanja. Taj osjećaj da nas se ozbiljno ne shvaća zato što smo ipak mlade žene koje “ne razumiju što nam gospodin priča”, utjecalo je na naše samopouzdanje, te u konačnici se to vidjelo u finalnom dizajnu. Žene se često bore sa sindromom varalice, osjećajući se kao da ne zaslužuju svoj uspjeh, ili kao da nisu kvalificirane za vođenje vlastitog posla. Prevladavanje tih psiholoških barijera može također biti značajan izazov s kojima se mnoge od nas susretnu bar jednom u životu. Ipak, unatoč svim izazovima, a ja sam ih nabrojala samo par, žene i dalje sve više odlučuju da će pratiti svoje snove, a ne tuđe, otvarajući vrata za mlađe generacije žena da se odvaže uraditi isto. Žene koje se odluče na poduzetništvo znaju da nisu same u tom izazovnom putovanju. One su dio zajednice žena koje razumiju jedinstvene izazove i probleme s kojima se suočavaju. Ovakva mreža nudi mentorstvo, suradnju, te snažan osjećaj jedinstva, dopuštajući ženama da uče jedna od druge, te da se zajedno uzdižu.
Odvažne žene poduzetnice ponovno ispisuju neku novu, bolju priču o ženama u poslovnom svijetu. One izazivaju stereotipe i pokazuju da su žene itekako sposobne briljirati u mnoštvu područja i djelatnosti. Njihovi uspjesi služe kao nepresušan izvor inspiracije za buduće generacije, stvarajući valove promjena. Žene napuštaju svoje poslove jer su u potrazi za uravnoteženim životom, blagostanjem, kreativnošću, te slobodom kao načinom života. Ako nas je pandemija išta naučila to je da je budućnost neizvjesna, da se trebamo brinuti za sebe psihički i fizički, te nas je ponovno opomenula koliko je život prolazan. Porast broja žena koje se odlučuju za poduzetništvo dokaz je ženske otpornosti, ambicije, i nepokolebljive predanosti za ispunjenijim životom. Takve žene se usuđuju sanjati, biraju neovisnost, te ponovno pišu pravila uspjeha. Takve žene utiru put inkluzivnoj, ravnopravnoj i dinamičnoj budućnosti. Ja još imam samo za dodati- cheers to that!
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!