Neka digne ruku onaj tko je žrtva uvjerenja da ljetni period mora biti najzabavniji u godini. Još od malih nogu usvajamo razne asocijacije na ljeto: more, plaža, zabava, odmor, druženja, godišnji odmor, bezbrižnost.
Kao da netko 21.06. otključa vrata, svi uđemo u utopijski ljetni balon i ne izlazimo do 1. rujna. Za neke to zaista jest tako; jednostavno su privilegirani da žive onakvo ljeto kakvo su nas naučili da ono jest. No u vlaku koji vodi prema ljetnim destinacijama nema mjesta za sve. To bi trebalo biti sasvim normalno i bit će onda kada svi prihvatimo i naučimo uživati tamo gdje jesmo.
Dok brzo prelazimo prstima po ekranu svojeg pametnog telefona, provlačeći se kroz pregršt fotografija ljetnih zabava, piknika u parku i grupnih slika s festivala, osjećaj izolacije neumoljivo se probija do našeg uma. Bez obzira na to koliko uživamo pratiti tuđe živote i biti u korak s društvenim mrežama, dovoljan je samo trenutak da se osjećamo izolirano ako ne sudjelujemo u istim aktivnostima. Ljetna vrućina donosi sa sobom i pritisak da imamo ispunjen društveni život, ali istina je da se mnogi od nas osjećaju kao da taj san ne mogu pretvoriti u stvarnost.
Iako nam pružaju uvid u živote drugih ljudi, društvene mreže mogu biti izvor nezadovoljstva i usamljenosti. Lako je upasti u zamku usporedbe, misleći da su svi drugi okruženi prijateljima, zabavom i ljubavlju, dok mi sami ostajemo izvan tog kruga. No, važno je razumjeti da ono što vidimo na društvenim mrežama nije uvijek preslika stvarnosti. Svi biramo što ćemo podijeliti s drugima, često prikazujući samo najbolje trenutke, dok skrivamo vlastite osjećaje i izazove.
Uzmimo trenutak i osvijestimo da usamljenost u ljetnim mjesecima nije rijetkost. Mnogi ljudi osjećaju se isto kao i vi. I Lana del Ray je mislila ozbiljno kad je izbacila pjesmu u kojoj govori da ju je uhvatila "summertime sadness". Važno je ne dopustiti da pritisak i očekivanja društva definiraju našu vrijednost. Umjesto toga, fokusirajmo se na vlastite potrebe i interese. Razmislimo o onome što nam zaista donosi radost i ispunjenje, bez obzira na to koliko se to razlikuje od onoga što vidmo na ekranu.
Posljednjih nekoliko godina ovaj pojam postao je dio našeg svakodnevnog govora. Pandemija covida bila je praćena raznim "nuspojavama" svakodnevnog života, pa se tako iz ove razvilo još nekoliko, a jedna od njih je i pandemija usamljenosti. Ona nas može "pogoditi" u bilo kojem životnom periodu i iako smo ju dosad vezali za starije osobe koje ostaju same, danas su mladi najčešće žrtve ove pandemije. Iako se silno trudimo da naši dani, posebno ljeti, budu ispunjeni, zabavni i nezaboravni, ljeto može biti i razočaravajuće. Mladi generacije Z pod tim pritiskom previše uzimaju k srcu ako ne ostvare uvriježeni ljetni ideal. Tako se na TikToku razvio cijeli trend 'summertime lonliness' videa u kojima mlade osobe prikazuju kako se usamljeno, tužno i jadno osjećaju kada vrijeme zatopli. Kreatori zbirke ovih turobnih videozapisa slamku spasa mogu pronaći u jednoj sirovoj istini: to što proživljavaju je jedno nevjerojatno uobičajeno iskustvo i velika je razlika između prave usamljenosti i odstupanja od nerealne percepcije ljeta.
Činjenica jest da je čovjek društveno biće i urođeno mu je da živi u zajednici, ali trenutni i povremeni osjećaji usamljenosti nisu opasni. Ponekad je dobro da osjetimo usamljenost kako bismo se pokrenuli, povezali se s onima s kojima se osjećamo ugodno i sigurno, napravili nešto za sebe. Dugotrajna usamljenost može imati posljedice i potrebno ju je shvatiti ozbiljno, ali prihvatimo i činjenicu da su samoća, pa čak i dosada, sasvim obična i normalna stanja koja smo svi iskusili, i iskusit ćemo još tko zna koliko puta.
Iako je ljetna usamljenost privremeno stanje koje ne treba shvaćati preosobno, iz tog stanja možemo izaći i s ponekom poukom. Ne bi bilo fer da nas taj osjećaj toliko zamara, a da nam ništa korisno ne daje zauzvrat. Ipak, kada se ne možemo baš sasvim oteti nostalgiji i usamljenosti, postoje neki savjeti kako doskočiti tom stanju.
Drugačiji pogled na problem
Ono što uvijek olakša situaciju u kojoj se nalazimo je bacanje novog svjetla, sagledavanje iz drugog kuta. Usamljenost možemo percipirati kao idealnu priliku da se posvetimo sebi. Samootkrivanje, kreativnost, slušanje glazbe, rad na sebi, ostvarivanje ciljeva... pregršt je mogućnosti koje možemo pokloniti sami sebi i počet ćemo cijeniti svaku priliku u kojoj možemo biti sami sa sobom.
Vrijeme provedeno u prirodi
Mnoga istraživanja ukazala su na broje dobrobiti koje nam donosi boravak u prirodi. Osim što promjena okoline pozitivno utječe na naše raspoloženje, šetnja prirodom smanjuje moždanu aktivnost koja se povezuje s prekomjernim negativnim razmišljanjem. Zelenilo i miris prirode smanjuje simptome anksioznosti i depresije, poboljšava fokus i memoriju i razvija kreativnost.
Predah od društvenih mreža
Uz vrijeme provedeno u prirodi usko je povezano i rjeđe korištenje društvenih mreža i mobitela uopće. Iako je to dobar način da budemo u kontaktu s našim najbližima i u toku s događajima u svijetu, društvene mreže nam mogu pojačati osjećaj usamljenosti ako nemamo onaj 'filter' realnosti.
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!