Kampiranje je oduvijek pratila titula jedne od najuzbudljivijih aktivnosti kojom se povezujemo s prirodom i ekipom s kojom kampiramo. Iako se čini da više nije toliko atraktivno, na godišnjoj razini preko 40 milijuna kampera spakira svoje stvari i pobjegne na koji dan u prirodu. Međutim, kao u nekoj obiteljskoj komediji, kampiranje se može pretvoriti u pravu noćnu moru. Toliko je toga što može krenuti po zlu, pa je temeljita priprema i organizacija ključ ugodnog kampiranja.
Ako niste obučeni profesionalac a želite se upustiti u ovu avanturu, donosimo vam 18 savjeta kako organizirati kampiranje i ponijeti sve što vam je potrebno, zaštititi sebe i čuvati okoliš. Ne brinite, na sve smo mislili! Spakirajte se, krenite i uživajte u bogatstvima prirode.
Prije samog pakiranja stvari, bitno je da pažljivo odredite što ponijeti. Razmislite o prostoru koji imate na raspolaganju, načinu prijevoza i vremenu koje ćete provesti na kampiranju. Ako planirate pješačiti do kampa, svakako vodite računa o težini i veličini vaše opreme kako biste izbjegli preteške torbe.
Pri odabiru svog ruksaka važno je uzeti u obzir duljinu vašeg planiranog trekinga i duljinu vaše kralježnice. Proizvođači ruksaka obično navode volumen u litrama. Ako planirate višednevni planinarenje koje će trajati od 2 do 5 dana, preporučljivo je odabrati ruksak veličine od 60 do 80 litara. S druge strane, ako idete na jednodnevne šetnje iz baznog kampa, bit će vam dovoljan manji dnevni ruksak koji će vam omogućiti da ponesete dnevne potrepštine i zalihe koje će vam trebati dok ste vani.
Pripremite se za dobar san tijekom kampiranja; jer malo je stvari koje mogu pokvariti putovanje, a jedna od njih je loš san! Ne zaboravite ponijeti šator, vreću za spavanje, podlogu za spavanje (može poslužiti i kao dodatni jastuk) i pravi jastuk. Jer biti avanturist ne znači završiti s bolovima u vratu. Kada birate šator, važno je uzeti u obzir broj ljudi koji će se smjestiti unutra. Također, pazite da odaberete šator otporan na vremenske uvjete, jer vjerojatno ćete se suočiti s kišom ili drugim vremenskim izazovima, zar ne? Ako planirate kampirati tijekom proljeća, ljeta ili jeseni, lagani šator za tri godišnja doba bit će dovoljan da vas održi suhima tijekom kiše, i zaštiti od insekata. No, ako se upućujete na zimsko kampiranje, nabavite planinarski šator koji će izdržati teške vremenske uvjete. Sada možete mirno spavati znajući da ste spremni za svoju avanturu na otvorenom!
Vatra je na kampiranju pravi timski igrač. Osim što rasvjetljuje prostor i grije vas dok ste na otvorenom, ključna je u pripremi hrane. Priprema hrane na kampiranju može biti jednostavna i ugodna, ako se izvede na pravi način. Prije nego što krenete na kampiranje, pobrinite se da imate sve potrebno za pripremu hrane. U svom pakiranju osigurajte drveni ugljen za roštilj, pokretače vatre, drvo i novine za paljenje vatre. Naravno, bit će vam potrebni i šibice i upaljač kako biste lako zapalili vatru. Razmislite i o nošenju peći na propan. Također ne zaboravite posuđe poput tave, lonca, šalica, zdjelica i tanjura. Kada palite vatru, uvijek provjerite pravila i smjernice kampa glede logorskih vatri. Ako je dozvoljeno, koristite vatrene prstenove kako biste sigurno kontrolirali vatru. Uvijek držite pijesak i vodu u blizini kako biste brzo ugasili vatru ako zatreba. Na taj način možete uživati u sigurnom i opuštajućem kampiranju bez brige o pripremi hrane.
Kampiranje je samo po sebi zahtjevna fizička aktivnost, pa je organizmu potrebno dovoljno energije – a u tome će vam pomoći ovaj savjet. Granola pločice i maslac od kikirikija su izvrsni za brzi obrok pun energije. Lako su pakirati i ne zahtijevaju kuhanje, što ih čini idealnim za uživanje na putu. Goveđe meso može biti odličan izvor proteina i hranjivih tvari, posebno ako planirate roštiljati u kampu. Držite meso dobro zamotano u prijenosnom hladnjaku kako biste osigurali njegovu svježinu. Konzervirani grah i juhe su praktični i ukusni obroci koji mogu biti gotovi u tren oka. Savršeni su za pripremu brzih i jednostavnih jela na otvorenom. Dodajte još vode, čaja i energetskih napitaka i spremni ste!
Iako je jako udobna za svakodnevno nošenje, pamučna odjeća se ne preporučuje za kampiranje zbog svojstva zadržavanja vlage. Stoga se preporučuje odjeća koja upija vlagu, kao što su sintetički ili vuneni materijali. Tako ćete tijelo održati suhim i izbjeći znojenje. Također, nemojte zaboraviti spakirati odgovarajuću opremu za različite vremenske uvjete. Uz opremu za sunčane dane, poput šešira i kupaćeg kostima, također uzmite i opremu za kišu kako biste bili pripremljeni u slučaju nepredviđenih vremenskih prilika. Konačno, jedan od ključnih faktora je i udobna obuća. Udobne planinarske cipele su neizbježna oprema, kako zbog vaše sigurnosti, tako i zbog praktičnosti i udobnosti.
I pri tom ne mislimo na iPade i ostale uređaje koji će vas i vaše najmlađe odvraćati od prirode! Postoji nekoliko osnovnih alata koji kampiranje mogu učiniti sigurnijim, lakšim i bezbrižnijim. Svakako u svoj ruksak ubacite baterijsku ili čeonu svjetiljku, dodatne baterije, multi-alat za nepredviđene sitne popravke. Iako cilj kampiranja jest opuštanje i odvajanje od tehnologije, uvijek je pametno imati i punjač za telefon kako biste u slučaju hitnih situacija mogli ostati povezani s vanjskim svijetom. Skoro ste spremni, još samo nekoliko detalja!
Za očekivati je da ćete se u šumi isprljati, pa nije loše ponijeti i higijenske potrepštine koje će vam pomoći održavati osobnu higijenu. Sapun, pasta i četkica za zube i toaletni papir su nešto bez čega se ne može. Dodatne potrepštine koje će vam zasigurno pomoći su dječje vlažne maramice da se riješite pravljštine, dezinfekcijsko sredstvo i šampon za suho pranje. Nemojte zaboraviti i vreće za smeće, za otpad i prljavu odjeću. Nipošto ne ostavljajte otpad za sobom u šumi. Brinite za vlastitu higijenu i higijenu prirode!
Sigurnost je uvijek prioritet, posebno kada kampirate u prirodi. Stoga, svaka kamping grupa treba biti dobro opremljena s priborom za prvu pomoć kako bi mogli pružiti hitnu pomoć u slučaju ozljeda. Također, ne zaboravite ponijeti kreme za žuljeve i ubode insekata kako biste olakšali nelagode i brže se oporavili od manjih ozljeda. Obvezan je i SPF kako biste se zaštitili od sunčevih zraka kojeg će te redovito nanositi prilikom boravka na otvorenom. Ako vi ili netko od članova skupine ima problema s alergijom, vodite računa i o tome pa ponesite sve što vam je potrebno za pravovremeno suzbijanje reakcije.
Osim što treba biti sigurno, kampiranje mora biti i zabavno! Pripremite se s dodatnom opremom; kamera za hvatanje posebnih trenutaka, dalekozor, knjige ili terenski vodiči, sklopivi stolac, hladnjak za piće, karte, križaljke.. Sve što vas možda malo uveseliti, a ne zauzeti previše prostora u torbi! Sada je sve spakirano, možemo krenuti!
Postoji mnogo opcija za kampiranje, uključujući nacionalne parkove, državne parkove i razne druge kampove širom zemlje. Prije nego što odaberete određeno mjesto, istražite što svaki kamp nudi. Mnogi kampovi imaju osnovne pogodnosti kao što su roštilji, ali neki možda nude dodatne pogodnosti kao što su tuševi ili čak WiFi. Odlučite što je vama važno i pronađite kamp koji će vam najbolje odgovarati. Ako preferirate prirodnu ljepotu i želite istražiti divljinu, nacionalni parkovi možda su idealni za vas. Ako želite uživati u blizini grada i imati dodatne pogodnosti, državni parkovi ili komercijalni kampovi mogu biti bolji izbor. Osim toga, provjerite dostupnost i cijene za vaše odabrano mjesto, te rezervirajte unaprijed ako je to moguće, kako biste osigurali svoje mjesto.
Nakon što stignete u kamp, pronađite ravnu površinu na kojoj ćete postaviti šator. Obratite pažnju da šator zaštitite od moguće kiše. Važno je odabrati mjesto koje je dovoljno blizu tekuće vode kako biste mogli lako pristupiti vodi za čišćenje posuđa, tuširanje i punjenje boca. Međutim, obratite pažnju na propise koji mogu zabranjivati kampiranje unutar određene udaljenosti od potoka ili rijeka, što je često slučaj u mnogim područjima. I zapamtite: Držite hranu podalje od šatora. Koristite posebne kutije za hranu i svakako se posavjetujte s voditeljem kampa.
Iako nas na kampiranju može ponijeti entuzijazam pa se zamislimo kao da smo Bear Grylls koji preživljava u prašumi, moramo sebi osvijestiti činjenicu da ipak nismo profesionalni pustolovac. Zato, nema šale s kampiranjem! Držimo se mjera sigurnosti. Najbolje je kampirati u grupi, jer su veće šanse da pomoć stigne ranije onda kada je ima tko pozvati za nas, ako ima potrebe. S pametnim pristupom, odgovarajućom opremom i pozitivnim stavom, priroda će postati naš drugi dom u kojem se osjećamo potpuno opušteno i sigurno, i kojeg čuvamo.
Hodajte pažljivo tijekom kampiranja, jer teren može biti neravan. Nosite odgovarajuće planinarske cipele kako biste izbjegli ozljede i uganuća. Odaberite kvalitetne čarape i obuću kako biste spriječili žuljeve. Uvijek imajte pri ruci pribor prve pomoći za slučaj posjekotina ili ogrebotina koje se mogu dogoditi tijekom avanture. Važno je voditi računa o vlastitom zdravlju i sigurnosti kako biste u potpunosti uživali u kampiranju.
Obvezno nanesite kremu za sunčanje kako biste zaštitili kožu od štetnih UV zraka. Nosite šešir i sunčane naočale. Također, pijte puno vode kako biste izbjegli dehidraciju tijekom boravka na otvorenom.
Nosite visoke čarape koje prekrivaju noge kako biste smanjili izloženost krpeljima. Također, koristite sredstva protiv insekata koja će ih odbiti. Izbjegavajte visoku travu i grmlje gdje se krpelji obično nalaze. Ako primijetite da vas je krpelj ugrizao, važno je da ga pažljivo izvadite. Koristite pincetu i polako ga izvucite iz kože, pazeći da ne stisnete ili zgnječite kukca. Nakon toga, temeljito operite područje sapunom i dezinficirajte. Odmah operite ruke kako biste spriječili širenje bakterija. Važno je obratiti pažnju na simptome nakon ugriza krpelja. Ako primijetite crveni osip ili druge simptome, potražite liječničku pomoć odmah.
Iako ste ušli u njihovo stanište, izbjegavajte konflikte s njima. Prvo, osigurajte da kamp bude čist od hrane i mirisa hrane. Držite svu hranu i mirisne predmete izvan šatora i čuvajte ih u posebnim spremnicima koji će spriječiti da miris privuče životinje. Ako ih susretnete, važno je ostati miran i ne približavati se previše. Životinje se obično boje buke pa preporučuje se stvaranje buke i pokušaj odvraćanja medvjeda od agresivnog ponašanja. Možete koristiti palice, kamenje ili štapove za planinarenje kako biste se zaštitili. Ali najbitnije od svega je zapamtiti da se prema životinjama i njihovom staništu treba odnositi s poštovanjem.
Nakon što završite kampiranje, vrlo je važno ostaviti okoliš čistim i urednim. To znači da trebate prikupiti sav svoj otpad i smeće te ga pravilno zbrinuti. Ako nema smeća na licu mjesta, obvezno ponesite smeće sa sobom. Prijateljski savjet - ne samo da biste trebali ponijeti svoje smeće, već bi bilo sjajno ako biste prikupili i malo dodatnog smeća koje su možda ostavili drugi kampisti. Na taj način možemo svi pridonijeti očuvanju prirode i okoliša. I ne zaboravite provjeriti je li vatra ugašena! Ne želimo požar, zar ne?
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!