Vijest o zabrani šljokica izazvala je zabrinutost, ponajviše u modnoj i beauty industriji. Srećom, s ekološki prihvatljivim alternativama koje su dostupne, glitter neće postati stvar prošlosti.
Odluka Europske komisije o zabrani šljokica se na prvi pogled činila gotovo apokaliptičnom. Ne samo za obožavatelje svega svjetlucavog, već i za mnoge industrije koje ovise o šljokicama. Naravno, zabrana je iz najbolje namjere. Tradicionalne šljokice su nerijetko izrađene od PVC i PET plastike s dodatnim premazima ili aluminijem. Kada govorimo o onečišćenju okoliša i voda, mikroplastika koja se najbrže stvara raspadanjem šljokica je ogroman problem. Mnoga istraživanja koja navodi sama Europska komisija su utvrdila kako su se čestice mikroplastike počele pojavljivati u pitkoj vodi, hrani, ribama, pa čak i kišnici. Sve to, na kraju dana, dugoročno šteti našem organizmu i okolišu.
Unatoč tomu, posao i budući rad modnih dizajnera, kozmetičkih salona i mnogih drugih ne bi nikada više bio isti. Ipak (i srećom), odluka komisije nije toliko rigorozna i sadrži bitne iznimke koje život znače za ljubitelje šljokica. Prije svega, zabranjuju se isključivo šljokice koje nisu bioraspadljive. Komisiji najveći problem predstavljaju plastične šljokice u prahu koje se koriste u kozmetičke i dekorativne svrhe, te one koje prekrivaju veliku većinu predmeta poput blagdanskih ukrasa. Šljokice koje su takve vrste, ali su integralni dio predmeta ili su zatvorene u suspenziji, primjerice ljepilo ili olovka s dodatkom sjajnih čestica, nisu zabranjene ovom odlukom.
Ipak, najveća panika je nastala zbog šljokica u prahu koje se koriste u kozmetičke svrhe, naročito šljokice koje su neizostavan dio kozmetičkih paleta. Srećom, alternative plastičnim šljokicama postoje već dugi niz godina. Izrađene su od celuloze i sličnih prirodnih materijala koji se raspadaju u prirodi, a sadržavaju jednako efektan sjaj kao dosadašnje verzije. Takve su alternative dostupne svuda, pa tako i na našem tržištu. Jedini problem pri ovakvim alternativama je njihova limitiranost po pitanju palete boja, s obzirom da se određene boje teško mogu rekreirati koristeći isključivo prirodne materijale.
Tome je stalo na kraj Sveučilište u Cambridgeu s inovativnim šljokicama Spraxell koje su u potpunosti izrađene od celuloze. Zanimljivost kod ovih šljokica je ta što može replicirati bilo koju boju iz prirode, od crvene boje jabuke do plave boje s paunovog perja. Ova alternativa je primjenjiva u gotovo svim situacijama, od modne i kozmetičke industrije, pa sve do običnih hobby projekata. Trenutno se radi na smanjenju cijene proizvodnje ovako inovativne alternative, što će sigurno doći povećanjem proizvodnje i potpunim uklanjanjem ''loših'' šljokica iz široke uporabe. Možemo odahnuti, jer naš instinkt koji nas vuče prema sjajnim stvarima više nije ugrožen. Dapače, sada će i on biti u skladu s čišćom i boljom prirodom.
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!