Bizarna priča dolazi s TikToka: Nesretni spoj s Tindera lansirao je kultne Tabi cipele u mainstream i na vrh popisa trenutno najpoželjnijih modnih komada na svijetu.
Platforma za analizu trendova Lyst objavila je presjek trenutnog stanja modne scene: svakog kvartala Lyst objavljuje listu najpoželjnijih modnih komada na svijetu, a trenutno se na vrhu nalaze kultne Maison Margiela Tabi cipele. Tabi cipele već su desetljećima statement, simbol brenda i predmet žudnje za modne insidere, no nikada nisu bile dio mainstreama. Sada je potražnja za kultnim parom cipela eksplodirala pa je samo u rujnu pretraživanje veće za 342 posto. Koja je priča iza nagle potražnje za Tibi cipelama? Spoj s tragičnim završetkom i snaga TikToka.
"Više nisu išli samo za novcem, krenuli su na modu", citat je Carrie Bradshaw nakon što na ulici ostane bez Fendi torbice. Pa, sada se čini da se na Tinderu ne traži ljubav, nego kultni modni komadi. Dakle, ova priča se zakotrljala početkom rujna ove godine, a na TikToku je priču o "Tabi Swiperu" vidjelo više od 178 milijuna korisnika. Njujorška influencerica Alexis Dougé podijelila je iskustvo sa spoja - nakon kojeg su joj MM Tibi Mary Jane cipele vrijedne 1000 dolara ukradene.
Ok... Alexsis se na Tinderu spojila s, kako kaže, slatkim frajerom imena Joshua, s kojom se nakon dopisivanja vidjela na jednom spoju. Sve je prošlo super, pa su dogovorili i drugi spoj i završili u njezinom stanu. U jednom trenutku on je komentirao kako obožava Tabi cipele i kako zaista želi imati jedan par (prvi red flag), što je Alexis pripisala neobaveznom čavrljanju. Zajedno su proveli noć, ujutro joj je Joshua želio pokazati svoju Spotify playlistu preko njezinog mobitela (jer on nema aplikaciju), a nakon te čudne situacije, pokupio se iz stana - zajedno s njezinim cipelama, što je shvatila tek nekoliko sati kasnije.
@nextlevellexuss Girls and gays of TikTok please get to work 😭 #nycdating #tinderhorrorstories #hingedating #margielatabis #nyc#greenscreen ♬ bad idea right? - Olivia Rodrigo
"Otvorila sam Tinder kako bi mu poslala poruku - unmatchao me, blokirao me preko telefonskog broja... Tad sam shvatila, sranje, ukrao mi je Tibi cipele!", ispričala je u videu na TikToku koji je postao viralan - ali je i samim tim pomogao u rješavanju slučaja nestalih cipela. Tu stvar postaje tragikomična:
@nextlevellexuss Replying to @Calla Kessler #greenscreenvideo #greenscreen ♬ original sound - Lex
"Ljudi, toliko ste boostali ovu priču da je netko od vas prepoznao i kome je riječ i dao mi Joshuin Instagram". No, prije nego što mu se uspjela javiti, saznalo se od treće strane da je Joshuina djevojka upravo dobila za poklon Tabi gležnjače! Priča se na kraju rasplela tako da je Joshua sve priznao, našao se s Alexis i vratio joj Tabi cipele - te ostao zauvijek zapisan u bespućima interneta kao "Tabi Swiper". Još jedna lekcija nedaćama suvremenog dejtanja, a usput i ona modna - jer su Tabi cipele trenutno must have komad. Ostaje pitanje koje postavlja i Lyst: "Može li kultna cipela zadržati svoju autentičnost i poželjnost jednom nakon što postane dio mainstreama?" Hoće li ih vrtlog društvenih mreža i trendova uništiti?
so jushua the tabi swiper calculatedly matched this fashion girlie on tinder, passed her in the street leading to a date where he blew her back out twice and heisted her margiela tabi shoes, ghosted her, then GIFTED THE SHOES TO HIS GIRLFRIEND?!
— luca (@LucaGuadagnegro) September 2, 2023
i would need therapy after this. pic.twitter.com/TjcB3z1Iyh
Prošlo je, inače, 35 godina otkako su svijetu predstavljene Margiela Tabi cipele. Martin Margiela nije osmislio dizajn, ali je jedan od onih dizajnera koji je dekonstruirao već poznate forme i predstavljao ih u obliku novih ideja. Tabi cipele inspirirane su japanskim radnim cipelama koje datiraju iz 15. stoljeća i u začetcima se oblik prstiju podijeljenih u dva dijela koristio kod čarapa. Smatra se da dizajn s odvojenim nožnim palcem utječe na ravnotežu, a bazira se na holističkoj strategiji za mindfulness i čistoću uma. U početku je čarape zbog nestašice pamuka nosila samo viša klasa, da bi kasnije dostupne boje čarapa također bile raspoređene klasno. Viša klasa nosila je ljubičastu i zlatnu, samuraji sve boje osim njih, a pučani su nosili isključivo plavu. Otprilike 1900-ih čarapama su dodani gumeni potplati i tada postaju radne cipele naziva jika-tabi, koje se nose i danas.
Kada je Margiela predstavio debitantsku reviju 1989. godine, Tabi cipele bile su prvi puta predstavljene svijetu. Neki od modela nosili su cipele, neki su na pistu izašli bose, a umjesto viška tkanine, Margiela je na pistu poslao modele s manjkom materijala na sebi, ne bi li postigao efekt suprotan od njegovih suvremenika. Finale revije upisalo se u povijest: modeli su se pojavili u bijelim laboratorijskim kutama, poput onih kakve je nosio i njegov tim, a cipele su bile umočene u crvenu boju pa je za njima je ostao otisak koji ne izgleda poput stopala, ali niti poput kopita. U jednom od rijetkim intervjua, objasnio je: "Želio sam da publika primijeti novi model cipela, a što je očiglednije nego njihov otisak?"
I ostali brendovi kroz godine su pokušali izbaciti sličan dizajn, no ništa ne konkurira neobičnom dizajnu Margielinih split-toe cipela - pokretač su razgovora, i dalje djeluju jednako zbunjujuće na prolaznike, nekom su nevjerojatno ružne, nekom potpuno nejasne ili predivne u svojoj neobičnosti. U svakom slučaju, riječ je o komadu koji izaziva emociju i reakciju, što je teško pronaći - dizajn koji je dokaz da i mali detalj koji narušava očekivanu estetiku može biti potpuno lijep i revolucionaran. Pa, možemo li kriviti Tabi Swipera što ih je silno želio ukrasti? Da, naravno! No, ako se već neki modni komad morao naći na listi Tinder kradljivaca, Tabi cipele su opravdana meta.
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!