Ima li išta bolje od ljeta i uživanja u dobrom štivu?
Svake sezone možemo pronaći nekoliko odličnih naslova koji savršeno pristaju ljetnoj atmosferi i našem raspoloženju. Knjige su i dalje najveće riznice znanja stoga ih vrijedi uvrstiti u svakodnevni raspored obveza. Izleti u prirodu i druženje na omiljenim terasama mogu biti još bolji uz kvalitetna štiva koja će vas opustiti, zadiviti i intelektualno nahraniti. Potaknuti time, za vas smo izdvojili nove književne hitove, popularne ljubiće, knjige o ženama koje su napisale žene i koje su oduševile sve knjigoljupce i one koji će to tek postati.
Roman nesvakidašnje, složene strukture, u kojem se tehnikom unutarnjeg monologa isprepleću pisani autobiografski fragmenti i poetične krhotine dnevničkih zapisa. U njima lirski subjekt povezuje fantaziju i realnost u istraživanju vlastitog identiteta, spolnog i rodnog, žudnju za pravom ljubavlju i idealnim partnerom.
Kasih, pripovjedačica ove priče, oporavlja se nakon propale veze i bezuspješno traži posao, ratoborna Saya vodi radionice za mlade i posvuda vidi diskriminaciju i rasizam, a miroljubiva Hani potplaćena je i nedovoljno cijenjena na poslu. Dok se djevojke druže, opijaju, vesele, jadaju, plaču i smiju, u Münchenu počinje suđenje članovima Nacionalsocijalističkog podzemlja koji su godinama ubijali i pljačkali. Vijesti o suđenju i slučajan susret s jednim desničarom natjerat će Sayu da poduzme nešto drastično...
Bezimena junakinja doseljava se u kuću s vrtom punim jorgovana. Ondje zatječe stari mehanički pisaći stroj – kojim se ne služi, ali na internetu pronalazi zvuk tipkanja. Dakako, na kraju retka: zvonce. I to je lajtmotiv koji obilježava i tlaku useljavanja, i privikavanje na novi prostor, i snalaženje s novim ljudima, i ritam njezine nutrine koja traži uporište.
Kada Henry upoznaje Clare, njemu je dvadeset osam, a njoj dvadeset godina. On je zaneseni knjižničar, a ona nadarena studentica likovne akademije. Henry putuje kroz vrijeme te se kao zarobljenik vremena iznenada pojavljuje u Clarinu životu i isto tako iznenada nestaje, uvijek u odgovarajućoj životnoj dobi, ali nesvjestan onoga što se događalo u prijašnjim susretima i životnim epizodama.
Bježeći od skupoće i ravnodušnosti Rima, na prelijepo jezero Bracciano doseljava se obitelj Antonije koja se sama brine za četvero djece i muža u invalidskim kolicima. Antonia je poštena, ne pristaje na kompromise, vjeruje u opće dobro, no ipak želi naučiti svoju jedinu kćer da se iznad svega oslanja na samu sebe i da uvijek drži glavu uzdignutu.
Obiteljski roman smješten u 1990-e na američkom Srednjem zapadu, priča o adolescenciji, neuspjesima i uspjesima Gordonovih, sablasti zlostavljanja koja nadolazi iz prošlosti, izdajama supružnika, izazovu odgoja djeteta u toksičnom muškom okruženju. Istovremeno je svojevrsna pretpovijest naše sadašnjosti, kolapsa javnog diskursa, te nagovještava pojavu nove desnice, koja iz krize identiteta bijelih muškaraca rađa želju za osvetom i moći.
Henning, pjesnik u krizi srednjih godina koji nikako da počne opet pisati, radi u marketinškoj agenciji i ne vidi način da njegov život ponovno dobije smisao. S dva propala braka iza sebe, s kćerima koje jedva da vidi i koje ne razumije, Henning pokušava shvatiti kako se našao tu gdje jest – da usamljen živi jednolične i isprazne dane. Može li se ponovno zaljubiti? Sve se zakomplicira kada na rođendanskoj zabavi upozna osobu prema kojoj osjeti dotad nedoživljenu privlačnost.
Danas je poprilično loš dan u životu Antona, dobroćudna vozača seoske autobusne linije. Nedavno se zaljubio u Doris, svoju susjedu. No prošle je noći na njezinu balkonu čuo nekoga muškarca kako kašlje. I onda još u autobus uđe Karla, koja je oboljela od raka i posljednji put želi vidjeti more, i to odmah. Vruće je i Anton brzo razmišlja. Hrabrost nije jedna od njegovih jačih strana, ali nije li Doris rekla da voli muškarce koji su odvažni? Nedugo zatim putnicima u autobusu Anton objavi: “Sada idemo na more.” Topla i napeta priča ispričana s puno humora o šarenoj grupici putnika u autobusu i njihovu putovanju na jug, u Italiju.
Kada Sophie Benning doputuje u New York, ljubav joj nije ni na kraj pameti. Još se uvijek oporavlja od bolnog prekida i, pokušavajući ga zaboraviti, baca se svom snagom na posao urednice rubrike o hrani jednog vrhunskog časopisa. Kolumnist Todd McLennan sve je ono što bi Sophie radije da ne želi. Baš kao i sjajna pekarnica ispod njezina stana u Brooklynu, tjera joj vodu na usta, jer je slastan koliko i božanstveni keksići u izlogu. Dok se Sophie i Todd upoznaju sve bolje, ljubav prema hrani nije jedina njihova strast. Je li Sophie u gradu koji nikada ne spava konačno upoznala čovjeka svojih snova?
Annie Ernaux ponire u vlastita sjećanja, služi se fotografijama i pismima kako bi oživjela djevojku koja je bila, njezinu ranjivost i snagu, i zabilježila ključne trenutke njezina sazrijevanja. Djevojačke uspomene intimno i bespoštedno progovaraju o vlastitim izborima a da pritom ne ispuštaju osvijetliti jednu epohu i društvo koje je ženama umjesto žudnje nametnulo sram, umjesto slobode pokoravanje.
Sadržaj koji želite pogledati sadrži elemente koji mogu imati štetan učinak na maloljetnike. Ako želite spriječiti maloljetne osobe u pristupu takvim sadržajima, koristite program za filtriranje!